rastliny. Pri troche chuti a snahy si takýto pohľad vytvoríme veľmi jednoducho a nenáročne.
* Záhradné jazierka a rybníky
Komerčne úspešné sú malé plastové jazierka, ktoré osadíme na vybraté zákutie v záhrade. Napustíme vodou a na vytvarované dno uložíme vodné rastliny vysadené v špeciálnych košoch. Nevýhodou týchto jazierok s menšími rozmermi a hĺbkou je to, že na zimu treba rastliny a rybičky vybrať a prezimovať v nádobách s vodou v pivnici.
Najrozšírenejším typom záhradných jazierok sú jazierka s dostatočne veľkou plochou a hĺbkou, a tým aj dostatočným objemom vody. Nezamŕzajúca hĺbka by mala zabezpečiť prezimovanie rastlín a vodných živočíchov. Výstavba jazierka zo špeciálnej fólie je časovo náročnejšia, jeho údržba však nevyžaduje špeciálne zásahy. Nepotrebuje odtok vody, iba ho treba občas doplniť vodou podľa intenzity odparovania. Rastliny vysadené v košoch naplnených substrátom osadíme do požadovaných hĺbok. Je dobré umiestniť na hladinu vody niektorý druh plávajúcej rastliny, ktorá zabezpečuje samočistenie vody. Rybičky priveľmi nekŕmime, pretože majú vo vode dostatok živín a riskovali by sme, že voda v jazierku by sa mohla znečistiť. Staršie odumreté listy rastlín a vodné riasy pravidelne odstraňujeme. V zimnom období rastliny prezimujú na svojom mieste a rybičkám zabezpečíme prísun kyslíka napríklad rúrkou vyčnievajúcou z vody nad zamrznutú hladinu. Podobne ako jazierko môžeme vybudovať aj pôsobivý rybník väčších rozmerov s mostíkmi, lavičkami a s možnosťou kúpania v letných mesiacoch. Okolie jazierka i rybníka vysypeme štrkom, vysadíme rôznymi druhmi tráv, kvetov, prípadne stromov.
* Bazény
Vodu nielen radi pozorujeme, ale mnohí z nás v nej aj s pôžitkom relaxujú. Kúpanie a plávanie je jednou z najobľúbenejších foriem športového vyžitia. Aktívny pohyb vo vodnom prostredí prináša pocit osvieženia a úľavy fyzickej i psychickej. V poslednom období sa preto súčasťou rodinných domov, záhrad, chát a chalúp stávajú menšie či väčšie bazény. Najjednoduchším typom sú bazény kruhového tvaru s priemerom 3,5 alebo 4,5 m, ktoré majú veľmi ľahkú montáž a údržbu. Dajú sa svojpomocne postaviť na začiatku sezóny a na jeseň sa jednoducho zložia a uskladnia na suchom mieste. Radosť spravia najmä deťom, ale osviežia aj dospelých.
Na športové vyžitie rodiny sa odporúčajú bazény napevno zabudované do terénu. Rozmery a tvar otvoreného bazénu závisia od priestoru, ktorý máme k dispozícii. Najoptimálnejšia je slnečná strana pozemku, pretože priame slnečné žiarenie je najlacnejším zdrojom energie. V horúcich letných dňoch sa voda vyhreje na požadovanú teplotu aj bez temperovania. Juhozápadná alebo južná strana pozemku umožní využiť bazén do neskorého popoludnia. Odporúčaná dĺžka bazénu je 6,5 - 8 m a šírka predstavuje zvyčajne polovicu dĺžky, minimálne však 3,5 m. Na plávanie postačí hĺbka 1,2 m. Väčšie bazény môžu mať premenlivú hĺbku, prípadne prispôsobenú na skákanie do vody. Estetickým doplnkom záhradnej architektúry sú nepravidelné tvary bazénov. Vyvarujme sa výsadby vysokých stromov a kríkov okolo vody. Sú zdrojom jej znečistenia padajúcim lístím a kvetmi a namáhajú čistiace zariadenie.
* Bazén v teréne
Pri pohľade na bazén pri dome zistíme, že je výrazným estetickým faktorom v prostredí. Bazén umiestnený na teréne je síce finančne najmenej nákladný, no zároveň je z neho aj minimálny estetický dojem. V prostredí vynikne vodná hladina s okrajmi bazénu na úrovni terénu. Pri takomto riešení je väčší predpoklad znečistenia vody prachom a hmyzom. Znečisteniu čiastočne predídeme, ak okraje zvýšime o 45-50 cm nad terén. Vhodne upravené okraje bazénu môžeme zároveň využiť ako miesto na sedenie. Okolo bazénu nesmú chýbať spevnené plochy z keramickej dlažby, zámkovej dlažby alebo použijeme jemný štrk, v kombinácii so zatrávnenými plochami. Pre chvíle odpočinku rozmiestnime pri bazéne lehátka alebo súpravy nábytku na posedenie.
Vstup a výstup do bazénu uľahčujú schodíky alebo rebrík. Z bezpečnostného hľadiska sa odporúča zdrsnený povrch schodíkov. Prenosná sprcha nainštalovaná pri bazéne splní hygienické požiadavky pred vstupom do vody a zároveň osvieži. Celkový obraz bazénu v prostredí umocní vhodne zvolené osvetlenie vodnej plochy a okolia, najmä pri spoločenských posedeniach. K atmosfére večerného plávania patria svetlá.
* Konštrukčné materiály
Konštrukcia bazénu musí byť v prvom rade dokonale vodotesná, aby nedochádzalo k úbytku vody a naopak, aby sa voda v bazéne neznečisťovala priesakom z okolia. Zakladanie bazénov si preto vyžaduje odborný prístup. Ak sme sa už rozhodli pre stavbu bazénu, zvážime, aké materiály si vyberieme pre jeho realizáciu. Betónové bazény môžeme založiť v prírodnom teréne a vnútorný povrch upravíme náterom (PVC, latex, epoxidové alebo polyesterové lamináty) alebo použijeme keramický obklad. V poslednom období sú veľmi rozšírené fólie z mäkčeného alebo tvrdeného PVC v modrom odtieni. Sú príjemné na dotyk a vyznačujú sa dobrými fyzikálno-chemickými vlastnosťami. Veľmi kvalitným materiálom na realizáciu bazénu je estetický a chemicky odolný akrylát, je však finančne náročnejší.
Prekrytie bazénu predlžuje obdobie jeho využitia a aj v nepriaznivejšom počasí vytvoríme dobré tepelno-technické pomery v prekrytom priestore. Zastrešenie zasúvateľnými segmentmi zo sklenených alebo polykarbonátových tvarovaných dosiek je veľmi praktické aj z hľadiska znečisťovania vody prachom, tuhými časticami a hmyzom.
* Voda v bazéne
O vodu v bazéne sa treba dôkladne starať, aby bola hygienicky a zdravotne nezávadná. Rodinné bazény sa spravidla napustia vodou z vodovodu, ktorá spĺňa hygienické kritériá. Počas sezóny nie je ekonomické pri znečistení vodu z bazénu vypúšťať a znovu napúšťať, preto vodu čistíme recirkuláciou. Voda recirkuluje uzavretým okruhom cez úpravňu a upravená sa vracia späť do bazénu. Upravovacie zariadenie zabezpečuje mechanické čistenie, odstraňuje látky tvoriace zákal vody a jej nežiadúce zafarbenie, zamedzuje tvorbu rias, udržiava potrebné pH vody. Kapacita úpravne závisí od veľkosti bazénu, t. j. od objemu vody. Kompletné čistenie a požiadavky na kvalitu vody zabezpečujú špeciálne vyrobené dezinfekčné prostriedky, ktorými sa ničia nebezpečné mikroorganizmy, baktérie, vírusy, huby a riasy. Na čistenie bokov a dna bazénu sú určené špeciálne vysávače alebo rôzne typy sieťok a lapačov.
Voda vo vhodne umiestnených bazénoch sa v teplých letných dňoch ohreje na požadovanú teplotu bez vyhrievania. Pre chladnejšie dni a prechodné obdobie na začiatku a konci sezóny vodu temperujeme spôsobom najvhodnejším z hľadiska prevádzkových nákladov. Môžeme napríklad využiť systém ohrevu vody pomocou slnečných kolektorov.
Pri pohľade na novopostavené rodinné domy, rekreačné chaty a záhrady sa zdá, že bazén sa stal súčasťou moderného štýlu bývania. Okrem osvieženia, relaxu i športového vyžitia zbližuje navzájom všetkých členov rodiny. Každodenné využitie bazénu v letnom období pripraví nezabudnuteľné chvíle prežité spolu s deťmi i priateľmi. *