Kultúrne spolky mali vždy neistú budúcnosť

Ani nie mesiac po vojne, 7. júna 1945, zakázalo Povereníctvo SNR pre veci vnútorné "s okamžitým účinkom" činnosť Bratislavského umeleckého spolku, ktorý vznikol roku 1885 a bol najstaršou výtvarníckou organizáciou na Slovensku. Dôvodom mala byť "štátna .

Ani nie mesiac po vojne, 7. júna 1945, zakázalo Povereníctvo SNR pre veci vnútorné "s okamžitým účinkom" činnosť Bratislavského umeleckého spolku, ktorý vznikol roku 1885 a bol najstaršou výtvarníckou organizáciou na Slovensku. Dôvodom mala byť "štátna bezpečnosť".

Takto zanikol spolok, ktorý šesťdesiat rokov združoval umelcov maďarskej, slovenskej i nemeckej národnosti a usporadúval výstavy, prednášky, kurzy a podľa možností aj finančne podporoval výtvarníkov. Jeho posledný tajomník, architekt Andrej Szönyi, zachoval a potom daroval Slovenskému národnému múzeu spolkovú dokumentáciu, ktorú trojica autoriek Zuzana Francová, Želmíra Grajciarová a Marta Herucová výdatne využili pri písaní knihy Bratislavský umelecký spolok (Albert Marenčin, Vydavateľstvo PT, Brtislava 2006).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autorky sa rozhodli rekonštruovať históriu tohto významného spolku od jeho založenia až po zánik, od výstavy k výstave - práve na základe archívnych dokladov. A nielen to. Pokúsili sa, napriek množstvu suchých faktov, vyvolať atmosféru niekdajšieho Prešporku a neskôr Bratislavy, preskúmať všetky podrobnosti, ba dokonca vžiť sa do motivácií jednotlivých funkcionárov a umelcov.

Pri zrode Bratislavského umeleckého spolku nestáli umelci, ale "otcovia prešporskej župy" na čele s grófom Štefanom Esterházym. Splnila sa tak dávnejšia myšlienka zo začiatku 19. storočia, keď prešporský učiteľ kreslenia Johann Schauff navrhoval založiť uhorskú výtvarnú akadémiu. Na organizácie umelcov či na založenie umeleckých škôl však pomýšľali aj iní.

SkryťVypnúť reklamu

Autorky si dali záležať na tom, aby ukázali celý kontext zakladania aj samotného "náboru" priaznivcov umenia, medzi ktorými nechýbali ani zástupcovia cirkvi, miestnych novín, právnik, lekárnik, staviteľ, archivár. Až udivuje, že na prvé valné zhromaždenie 17. mája 1885 bolo pozvaných vyše tristo záujemcov.

Nemalá pozornosť sa v knihe venuje aj konkrétnej činnosti spolku. Chronologicky je v nej zaznamenaná každá výstava, mená vystavujúcich, názvy obrazov, počet návštevníkov, a čo je veľmi dôležité, sú v nej aj farebné reprodukcie mnohých diel, pokiaľ ich autorky našli. Pri každej výstave bývalo zvykom žrebovanie, v ktorom výherca získal niektorý z vystavovaných obrazov.

Hneď od začiatku narážal spolok na problém výstavných priestorov, a tak boli expozície zakaždým niekde inde: v Primaciálnom paláci, v budove priemyslovky na Fajnorovom nábreží, v Redute. K pútavosti textu prispievajú i charakteristiky umelcov. Napríklad, sochár Jozef Murmann, pôvodne bratislavský stolár, prišiel ako sedemnásťročný o pravú ruku, no pracoval ľavou a vytvoril diela vysokej kvality. Za zmienku stojí aj to, že na prvej povojnovej výstave v novembri 1919 v Redute boli v architektonickej časti i návrhy na výstavbu záhradného mesta - dodnes prekvapujú svojou originalitou. Aby bola situácia v umeleckom živote ešte plastickejšia, autorky citujú z dobových výtvarných kritík, najmä vtedy, ak išlo o protichodné názory.

SkryťVypnúť reklamu

Šesťdesiatročné dejiny Bratislavského umeleckého spolku sú preto pestrým obrazom kultúrneho diania v našom meste.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 616
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 022
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 022
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 404
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 887
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 073
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 836
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 337
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu