
Jeden z plagátov, ktorý svetovo preslávil Alfonsa Muchu. Jeho výstava v Galérii mesta Bratislavy vytvorila návštevný rekord tejto inštitúcie počas štyridsiatich rokov jej trvania.
„Ak stratí umelec kontakt s divákmi, jeho umenie chátra,“ povedal pred takmer polstoročím Joan Miró. Veľký španielsky maliar vedel, o čom hovorí. Potvrdzuje to aj súčasnosť, ktorú Miró mohol len tušiť. Ak chcel, aby jeho umenie žilo, vystavoval. Zároveň sa stal jedným z tých, ktorých umenie vábi zástupy divákov do výstavných siení. „Samozrejme, je to aj o biznise, ale jednu vec sme si overili. Diváci prídu do galérie vtedy, keď im ponúkneme overenú kvalitu. A je to jedno, či je to Picasso alebo Rauschenberg. Keď umenie osloví, výstavná sieň sa naplní. A to je náš cieľ,“ hovorí pre SME riaditeľ prestížneho Museum of Modern Art v New Yorku Glenn D. Lowry.
Prelom milénií fenomén veľkých mien potvrdil. Ponúkame niekoľko prípadov, keď sa pred galériami tlačia zástupy. Pravda, medzi Bratislavou a Viedňou je predsa len rozdiel. Ak je však ponúknutá overená kvalita, ľudia do galérie prídu.
Bratislava – Muchománia
Bezkonkurenčne najvyššiu návštevnosť výstavných siení Bratislavy a zároveň aj Slovenska zaznamenala expozícia majstra secesnej linky Alfonsa Muchu, inštalovaná v Galérii mesta Bratislavy v Pálffyho paláci. Muchománia, ktorá na sklonku milénia obletela svet, zasiahla s plnou silou aj Bratislavu. Predpokladá sa, že počas jej trvania (16. november 2000 – 14. január 2001) ju navštívi takmer 17-tisíc návštevníkov. „Len uplynulú sobotu si ju pozrelo tisíc šesťdesiatsedem divákov, čo je absolútny rekord počas štyridsaťročnej existencie Galérie mesta Bratislavy,“ hovorí odborná pracovníčka GMB Zuzana Jakabová. „Počas dvoch mesiacov k nám prichádzali celé výpravy návštevníkov, a to aj zo susedných Čiech, z Maďarska a z Rakúska.“ Hoci vo štvrtok bude Pálffyho palác zatvorený, na záver výstavy bude predĺžený otvárací čas galérie. Od piatka až do nedele bude otvorená od 10.00 h do 20.00 h.
Unikátnu výstavu stodvadsiatich prác z Muchovej tvorby z rokov 1886 až 1905, keď žil výtvarník prevažne v Paríži, organizačne pripravil nehrajúci kapitán českého tenisového daviscupového družstva Jan Kukal v spolupráci s tenisovou legendou Ivanom Lendlom. Najväčšie zastúpenie majú na výstave reklamné plagáty, ktoré Alfons Mucha vytváral na zákazku, vystavené sú však aj jeho kalendáre, kresby a oleje. K bonusom výstavy patria Muchove fotografie, ktoré vytvoril vo svojom parížskom fotoateliéri.
Praha – Akt v českej fotografii
Najviac ľudí v „stovežatej“ prúdi na Pražský hrad do Cisárskej koniarne, kde je od 30. novembra minulého roku sprístupnená výstava Akt v českej fotografii. Expozíciu, predstavujúcu okolo dvesto diel najvýznamnejších českých fotografov, vidí denne priemerne sedemsto divákov a počas víkendu prekračuje tisícku. Podľa jedného z organizátorov výstavy Vladimíra Birgusa ide o počet, ktorý je aj na náročné pražské prostredie vysoko nadpriemerný.
Výstava, ktorú pripravilo Uměleckoprůmyslové muzeum v spolupráci so Správou Pražského hradu a je súčasťou projektu Praha Európske mesto kultúry roku 2000, bude zopakovaná v olomouckom Múzeu umenia. Akt v českej fotografii potrvá v Prahe do 4. februára a je otvorená denne okrem pondelka od 10.00 h do 18.00 h.
Viedeň – Gigant Picasso
V nedeľu sa vo viedenskom Kunstfore skončila štvormesačná výstava Pabla Picassa zo zbierok jeho vnuka Bernarda. Podľa tlačového hovorcu výstavnej siene Wolfganga Lamprechta videlo stodvadsať majstrovských diel 225-tisíc ľudí, čo je o päťdesiattisíc viac, ako sa predpokladalo. Predchádzajúcu výstavu rakúskeho výtvarníka Arnufa Rainera videlo 30-tisíc ľudí a výstavu Paula Cézanna zo začiatku roka 300-tisíc divákov. „Vyše pol milióna návštevníkov za rok 2000 nás posúva na prvé miesto medzi viedenskými galériami,“ hovorí Wolfgang Lamprecht. „Sme radi, že s týmto číslom sme sa prvýkrát dostali medzi desiatku najnavštevovanejších galérií v Európe.“
Londýn – Večná impresia
Impresionisti sú stále najväčším evergreenom svetových galérií. Momentálne je ich reprezentatívna výstava sprístupnená v londýnskej National Gallery. Šesťdesiat diel Moneta, Maneta, Sisleyho, Morisotovej, Pissarra a van Gogha z popredných svetových zbierok, ale i súkromných zberateľov, je diváckym magnetom. „Počas dvoch mesiacov si ju prišlo pozrieť stopäťdesiattisíc ľudí,“ povedala odborná pracovníčka National Gallery Tamara Garbová, ktorá je zároveň lektorkou tejto výstavy. „Je to vysoké číslo, ale pri takýchto výstavách sme na vysoký počet návštevníkov zvyknutí.“ Výstava potrvá do 28. januára a je otvorená denne od 10.00 h do 18.00 h, v stredu od 10.00 do 21.00 h.
ĽUDO PETRÁNSKY