Cestovné kancelárie počítajú dôchodcovské zľavy zo základnej ceny. Niekedy je teda výhodnejšie kúpiť si dovolenku za jej zníženú aktuálnu cenu, ako žiadať zľavu. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Keďže väčšina dôchodcov má nízky príjem, nemôže si dovoliť každý rok ísť na dovolenku. Preto štát poskytuje každý rok dotáciu na rekreáciu dôchodcov. Ako každý rok ju pre dôchodcov sprostredkúva hotelová spoločnosť Sorea. Dôchodcovia, ktorí chcú využiť túto dotáciu na dovolenku, tak môžu na Slovensku dovolenkovať o dvetisíc korún lacnejšie. Za týždennú rekreáciu so stravou zaplatia okolo troch tisíc korún.
Zľavy, ktoré ponúkajú cestovné kancelárie, sa pohybujú od 5 do 20 percent. Vo väčšine cestovných kancelárií sa nedajú spočítavať s ostatnými zľavami. Dovolenkár dostane vždy tú zľavu, ktorá je pre neho najvýhodnejšia.
Dôchodcovské zľavy sa počítajú zo základnej ceny. Ak napríklad zájazd pôvodne stál 10-tisíc korún, ale tesne pred odchodom ho cestovka ponúka za 8-tisíc korún, vyrátajú zľavu z ceny 10-tisíc. V prípade, že dôchodcovská zľava bude nižšia ako dve tisícky, je výhodnejšie kúpiť zájazd za aktuálnu cenu.
Niektoré cestovky už dôchodcovskú zľavu zrušili. "Tento rok nemáme špeciálnu ponuku pre seniorov. Keď sme ju v minulosti mali, tak bola minimálne využívaná, že sme od nej upustili. Naši starší klienti si vedia vybrať z ponuky aj v rámci iných zliav," hovorí Jana Markušová z CK Aeolus.
Cestovné kancelárie málokedy predávajú zájazdy za ceny z katalógu. Na začiatku roka ponúkajú takmer tri mesiace zľavy za skorý nákup, minimálne mesiac pred odchodom na dovolenku zase zľavy na neskorý nákup. Okrem toho ponúkajú zľavy pre mladomanželov, rodiny s deťmi či vernostné zľavy. Väčšina klientov tak kupuje zájazdy minimálne o desať percent lacnejšie oproti katalógovým cenám.
Ľudia, ktorí chcú najviac ušetriť, by mali dovolenku stráviť na Slovensku. Je tu lacnejšie ubytovanie ako pri mori, ušetriť sa dá aj na doprave. Tí, ktorí chcú cestovať k moru, si môžu vybrať dovolenku v Chorvátsku alebo Taliansku.