Tivadar Ortvay: Ulice a námestia Bratislavy - Staré Mesto Altstadt - Óváros
Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava 2006
Prvý mestský obvod je pôvodnou a najstaršou časťou Bratislavy. Historické jadro kedysi obkolesovali hradby s obrannými vežami, cvingrami a baštami. Po stáročia si zachovalo pôvodný pôdorys ulíc a námestí takmer v nezmenenej podobe. V tomto priestore sa tvorili dejiny mesta a v najslávnejších časoch aj dejiny Rakúsko-Uhorska. Sídlili tu významné inštitúcie, bývala tu uhorská šľachta, korunovali kráľov, zasadal Uhorský snem. Ortvay podrobne popisuje históriu domov, palácov, ulíc a námestí, spomína osobnosti a udalosti, ktoré ovplyvnili dejiny mesta.
Alexander McCall Smith: 1. ženská detektívna kancelária
Ikar, Bratislava 2005, preklad Patrick Frank
Zanovité dcéry. Stratení manželia. Záletní partneri. Neobvyklí podvodníci. Ak existuje problém, s ktorým nik nevie pomôcť, je tu Precious Ramotsweová, jediná a najlepšia botswanská súkromná detektívka. Možno nemá tradičné vyšetrovacie metódy a spôsobmi sa asi nepodobá slečne Marplovej, no nechýba jej zápal, vtip a intuícia. Navyše má po svojom boku pána J. L. B. Matekoniho, očarujúceho majiteľa autoservisu Tlokweng Road Speedy Motors. Precious sa vydáva po stopách zmiznutého dieťaťa a pri tom sa ocitne v spleti zvláštnych i nebezpečných situácií.
Stephen Hawking: Ešte stručnejšia história času
Slovart, Bratislava 2006, preklad Vladimír Bužek
Keď prvý raz vyšla kniha tohto britského vedca Stručná história času, vzbudila nemalý rozruch. Popularitu jej vytvorili nielen zaujímavé odborné názory autora, ale aj jeho pozoruhodný osud. Jeho myšlienky prenikli ponad neohraničenosť vesmíru a času, aby odkryli ich tajomstvá. Cieľom knihy Ešte stručnejšia história času je sprístupniť myšlienky autorov najširšej verejnosti, predovšetkým mladým ľuďom.
Jozef Kelemen: Iné texty
F. R. & G., Bratislava 2005
Zadanie od vydavateľa pre Jozefa Kelemena, pedagóga a vedeckého pracovníka v oblasti umelej inteligencie, znalostného inžinierstva a kognitívnej vedy, znelo: dodať texty, no nie tie odborné, ale také "odkiaľsi z hranice" medzi tým, čo robí, a tým, o čom len tak laicky premýšľa. A tak autor niečo ponachádzal, poopravoval, niečo občas doplnil, niečo nové napísal alebo starú tému spracoval znovu. A k tomu pridal občas aj niečo z textov iných autorov. Spolu je tých textov tridsaťpäť a sú rozdelené do štyroch kapitol: Rozprávky, Poznámky technorealistu, Interlúdiá a O iných.
Josip Cvenič: Zasľúbená zem
Alika, Bratislava 2005, preklad Alica Kulihová
Spoločným menovateľom poviedok a bájok v knihe súčasného chorvátskeho spisovateľa je vtip, duchaplnosť a istá dávka irónie, ktorú autor použil v príbehoch o láske, múdrosti, utrpení, radosti i ľudskej obmedzenosti. Námety na príbehy čerpal z klasického povinného čítania, ľudovej múdrosti a bájok, ktoré parafrázoval a sprítomnil súčasnému čitateľovi.
Miroslav Tichý
Torst, Praha 2006
Miroslav Tichý (1926) sa po štúdiách na pražskej akadémii utiahol do ústrania v rodnom Kyjove. Koncom 50. rokov opustil maľbu, od konca 60. rokov začal vlastnoručne zhotovenými kamerami fotografovať hlavne miestne ženy. Upravované snímky vynikajú úplne neobvyklými formálnymi vlastnosťami, ktoré ignorujú klasické fotografické pravidlá, a vytvárajú rozsiahly cyklus poeticky snových pohľadov na ženskú krásu v reáliách socialistického malomesta. Na fotografickom festivale v Arles dostal vlani cenu Objav roka. Autormi textov sú teoretik fotografie Pavel Vančát a Roman Buxbaum.
(ba)