Jednoznačný výsledok hlasovania v pomere 253 ku 10 je úľavou pre Brusel po šokujúcom odmietnutí zmluvy írskymi voličmi v minuloročnom referende.
"Zmluva z Nice je významný krok v histórii únie," vyhlásil grécky premiér Kostas Simitis počas dvojdňovej parlamentnej debaty. "Proces rozširovania je v plnom tempe. Došlo k pokroku, existujú aj nedostatky," dodal s tým, že otázky ako migrácia a ochrana vonkajšej hranice EÚ treba riešiť spoločne.
Očakáva sa, že Írsko - jediná krajina EÚ, ktorá musí nechať zmluvu potvrdiť v referende - nové hlasovanie o referende zorganizuje do konca tohto roka. V súvislosti s prvým "nie" pozorovatelia poukázali na to, že Íri nehlasovali proti rozšíreniu únie, ale proti inštitucionálnym reformám, ktoré boli na summite vo francúzskom letovisku po tvrdých rokovaniach dohodnuté v decembri 2000. Zmluva z Nice tiež predpokladá vytvorenie vojenskej jednotky EÚ a znižuje možnosti jednotlivých členských krajín postaviť sa proti politike únie.
Okrem Írska a Talianska zmluvu z Nice už ratifikovali parlamenty všetkých krajín EÚ. Proces ratifikácie má byť zavŕšený do konca roka.