Konzervatívci na čele s Georgeom Bushom s dodatkom o manželstve v Senáte neuspeli. FOTO - TASR/AP |
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sa začína uhorková sezóna a kongresmani nemajú čo na práci. Opak je pravda. Práve diskusia o tomto dodatku môže vrátiť aspoň časť vetra do republikánskej kampane. Otázne je, či to bude stačiť.
Konzervatívni republikáni bránia dodatok ako kľúčovú národnú prioritu. "Nemyslím, že v našej spoločnosti teraz existuje dôležitejšia téma," povedal CNN senátor David Vitter.
Vodca senátnych demokratov Harry Reid mu kontroval: "Dôvod, prečo republikáni presadzujú tento dodatok, je, že sa nechcú zaoberať skutočnými problémami tejto krajiny."
Senát pritom o dodatku hlasoval už v júli 2004 a aj vtedy republikánom vyčítali, že ide iba o predvolebnú agendu. Väčšina Američanov podľa prieskumu ABC News definuje tradičné manželstvo ako zväzok medzi mužom a ženou, rovnaká väčšina je však proti tomu, aby sa v tejto otázke prijal ústavný dodatok. Podľa denníka Christian Science Monitor pred desiatimi rokmi manželstvá homosexuálov podporovalo 27 percent percent Američanov, dnes je to 39 percent.
"Manželstvo v Spojených štátoch by malo byť zväzkom iba medzi mužom a ženou. Ani táto ústava, ani ústava ktoréhokoľvek štátu nemôže hovoriť o manželstve alebo s ním spojenými právnymi úkonmi inak ako o zväzku medzi mužom a ženou," hovorí sa v iba dvojvetovom dodatku, ktorý naozaj môže odpútať pozornosť od republikánskych problémov. Napríklad, od chaosu v Iraku, deficitu verejných financií či nezhôd v strane o imigračnej reforme.
Republikánski kongresmani pritom dobre vedia, že práve homosexuálne sobáše im môžu vrátiť podporu konzervatívnych voličov, ktorí v posledných mesiacoch začali váhať. "Ak na nás zabudnete, my zabudneme na vás," upozornil náboženský pravicový líder James Dobson. Podpora dodatku môže byť pre niektorých senátorov dokonca dobrým štartom do eventuálneho prezidentského boja o dva roky.
V roku 2004 malo napríklad podobné hlasovanie za následok vyššiu účasť konzervatívnych voličov. "Tento rok je však problém v tom, že to pomôže možno v tých siedmich štátoch, kde je o otázke aj referendum," povedal denníku Philadelphia Inquirer republikánsky stratég Craig Shirley.
V takmer 220-ročnej histórii americkej ústavy schválili iba 27 dodatkov. Naposledy v roku 1992, keď ním obmedzili zvyšovanie platov v Kongrese.