do zabezpečovacích zariadení. Mnohí ľudia si zaobstarajú efektné dvojité zámky alebo drahé bezpečnostné kovanie, ale dajú ho namontovať
na obyčajné preglejkové dvere. Neuvedomujú si, že je to doslova nulové riešenie - zlodeji sa vôbec nemusia trápiť so zámkom. Postačí im trochu kopnúť, zatlačiť alebo vypáčiť "papierové" dvere a už sú vo vnútri. Ľahostajnosť okolia sa podpíše
na tom, že nepozvaná "pracovná čata" pokojne "vybieli" celý byt. Často
i s demontážou celej kuchynskej linky - veď keby niečo, sú tu na to, aby kompletne rekonštruovali byt.
Ako ste si zabezpečili byt?
Ak bývate vo viacposchodovej bytovke, sústreďte sa na bezpečné a kvalitné dvere. Tie sú jediným prístupovým miestom k vášmu majetku, keď vylúčime zopár vlámačiek do vrchných poschodí zo striech alebo do prízemných bytov cez balkóny a okná.
"Páchateľ skutočne veľmi ľahko zdolá dvere s jednoduchou vnútornou výplňou. Ak sú navyše vsadené do dutých nespevnených zárubní, nevyplnených betónom, je to často len otázka niekoľkých sekúnd, aby sa dostal dnu," hovorí odborník v oblasti elektronických bezpečnostných systémov Vladimír Stacho. "Je škoda, že ľudia nás vyhľadajú zvyčajne až keď je neskoro. Byty umiestnené nízko pri zemi, sa dajú chrániť vo viacerých bodoch: buď mechanicky (mrežami, bezpečnostnými fóliami), alebo elektronicky (napríklad jednoduchým alarmom)."
Aby ste neboli
ako vo väzení
Bezpečnostné fólie na okná sú kultivovanou, aj praktickou náhradou za kovové mreže. Nenápadné fólie na sklách majú ochrannú funkciu a dnes už existujú aj solárno-bezpečnostné fólie, ktoré vás zároveň v lete ochránia pred horúcimi lúčmi a v zime ušetria tepelnú energiu.
Hoci sklá pod náporom vlamačov popukajú, fólie ich držia pohromade. Záleží na tom, či má páchateľ dostatok času a aké používa nástroje. Nie sú absolútne neprekonateľné, ale trvá dlhý čas, kým sa zlodej cez ne preseká.
Poisťovne zväčša uznávajú ochranné fólie na oknách ako rovnocenné zabezpečenie v porovnaní s mrežami. Čoraz viac ľudí si ich dáva namontovať z vlastnej iniciatívy a ďalšiu skupina obyvateľov presvedčia o ich užitočnosti poisťovne, ktoré zväčša trvajú na tom, že všetky okná umiestnené nižšie ako 3,5 metra nad zemou, musia byť pred uzavretím poistnej zmluvy riadne zabezpečené mrežou alebo fóliou.
Elektronické systémy, o akých sa nám
donedávna ani nesnívalo
Podľa Vladimíra Stacha sú najžiadanejšie elektronické systémy. Tie postupne vytláčajú jednoduché poplašné zariadenia, na aké boli užívatelia doposiaľ zvyknutí. Dôležitým kritériom zákazníka pri kúpe bezpečnostného zariadenia je okrem ceny aj pohodlná obsluha a technické možnosti zariadenia.
Najnižší stupeň elektronickej ochrany sa skladá z rôznych magnetických kontaktov, pohybových senzorov a snímačov rozbitia okenných výplní v kombinácii so sirénou, napojených na ústredňu alarmu.
Trochu vyšší stupeň ochrany docielime pridaním telefónneho komunikátora na pevnú linku alebo GSM komunikátora, ktorý prenáša signál prostredníctvom mobilnej siete. Pri tomto stupni ochrany si navolíme čísla rodinných príslušníkov, priateľov alebo susedov, ktoré nás upozornia na narušenie objektu zavolaním nahraného odkazu alebo poslaním esemesky.
Ešte vyšší stupeň zabezpečenia domácností spočíva v prenose poplachového signálu na štátnu alebo mestskú políciu, prípadne strážnu službu. Tieto organizácie disponujú pultmi centralizovanej ochrany a pri poplachu môžu vyslať výjazdové jednotky priamo k vám. Pozor, v prípade falošných poplachov (ak to máte v dohodnutej zmluve) musíte zbytočné výjazdy hradiť. Takáto signalizácia je napojená na bezpečnostný pult telefónnou alebo rádiovou sieťou. Rádiové spojenie je bezpečnejšie, pretože telefónne linky vlamači zvyčajne odpájajú ako prvé.
Je dobré, keď sú v zmluve medzi zákazníkom a bezpečnostnou službou dohodnuté aj pravidelné obchôdzky objektu, prípadne monitorovanie funkčnosti telefónnych liniek.
So zabezpečovacími systémami môže spolupracovať aj kamerový systém, ktorý v prípade poplachu zaznamenáva obrazovú informáciu zo snímaného objektu na počítač alebo videorekordér.
U nás sa momentálne najviac využívajú audio- alebo videovrátniky - návšteva sa s vami môže dorozumievať prostredníctvom tlačidla. "Sú to populárne a jednoduché ochranné prvky a dnes je nimi vybavená veľká časť domov," hovorí Stacho. "Je to aj vďaka cenovej prístupnosti - inštalovanie audiovrátnika vyjde jednu domácnosť od 2-tisíc, videovrátnik od 10-tisíc. Za rozumnú sumu si možno dať zriadiť pomerne účinný elektronický ochranný systém pozostávajúci z klasických pohybových čidiel, sirény a telefónneho "volača" na vlastný telefón. Je to skladačka, ktorej presná cena sa upravuje v závislosti od požadovaného komfortu a detailov až po obhliadke objektu."
Kontrolujte svoju domácnosť na diaľku
O stupeň vyššie stoja systémy vybavené aj kamerami. "Kamery a senzory zachytia pohyb. Zaznamenajú časové súvislosti a ďalšie detaily," vysvetľuje Vladimír Stacho. "Treba však vedieť, čo od systému očakávame. Preto sa pri výbere treba poradiť a vybrať si podľa účelu, na aký budeme túto techniku využívať. Niektoré zabezpečovacie prvky môžu znamenať zbytočný prepych. Do chalúp a vzdialených chát sú vhodné ochranné systémy s GSM modulmi, ktoré fungujú aj bez zložitých káblových prepojení. Vďaka nim sa možno nakontaktovať prostredníctvom mobilu do objektu a pozrieť si, čo sa tam deje. Kamery sledujú priestor a začnú snímať nami zvolené priestory. Softvér k danému kamerovému systému je kvalitný a variabilný a poskytuje rozsiahle možnosti monitoringu. Na tento účel úplne stačí vreckový počítač, prepojený s mobilom. Aj keď ste stovky kilometrov od sledovaného miesta, môžete si ‚naťukať' napríklad kameru číslo 3 a otočiť ju na tú časť priestoru, ktorú si chcete prezrieť," hovorí Vladimír Stacho.
Prostredníctvom mobilu alebo notebooku môžete na diaľku sledovať pohyb v dome, ale aj ovládať jednotlivé zariadenia v byte, garáži, záhrade. Môžete skontrolovať, čo robí vaše dieťa, prípadne jeho opatrovateľka vo vašej neprítomnosti. Niektorí ľudia sú fascinovaní sledovaním všetkého, čo sa deje za stenami ich domu - našli si záľubu v tom, že z pohodlného kresla v obývačke sledujú na zvolenom televíznom kanáli pohyb v záhrade aj pred domom z viacerých uhlov.
Jednoduché aj rafinované zároveň
Ak chceme nenápadne sledovať pohyb v byte, môžeme využiť skryté kamery - stačí na to približne trojmilimetrová dierka v stene. Uložené sú napríklad v bežných elektroinštalačných krabiciach, aké vídame na stenách bytov. V interiéroch opticky nerušia, pretože si ich málokto všimne. Kamera môže snímať priestor stále, alebo sa spustí iba po určitom impulze - pohybe v objekte.
Odtlačky prstov bežne využívame pri sprístupnení údajov v notebookoch. Menej známe je, že táto metóda môže slúžiť celej rodine na otváranie dverí a okien v domácnostiach pomocou dotyku. Nemusíte neustále zamykať za sebou napríklad zadný vchod do zimnej záhrady. V niektorých inštitúciách sa na identifikáciu vchádzajúcich osôb používa aj nasnímanie oka.
Bežnejšími a pomerne obľúbenými sa stávajú praktické prístupové systémy na ovládanie dverí pomocou plastových kartičiek, príveskov alebo diaľkových ovládačov, ktorými môžete otvoriť či zavrieť bránu do domu alebo do garáže. A môžete si tiež vybrať zámok kombinovaný s elektronikou, ktorý sa automaticky zamkne po odchode majiteľa.
Na bezpečnostné zariadenie myslite dopredu
Zvažujete, či robiť zásah do objektu a vŕtať do stien? Ak ste nemysleli na inštaláciu bezpečnostného zariadenia vopred, asi budete musieť. Umiestniť káble zariadenia po celom dome pod plastové lišty - to nie je príliš estetické riešenie.
"Najlepšie je urobiť sólo rozvod ešte vo fáze budovania stavby - vtedy, keď elektrikári rozmiestňujú svoje káble a steny sú ešte holé," radí Vladimír Stacho. "Jedným z riešení ako obísť prekáblovanie celého domu, sú bezdrôtové alarmy. Nevýhody tohto riešenia spočívajú v tom, že signál môže byť rušený z vonkajšieho prostredia. Tieto problémy môžu mať napríklad budovy v blízkosti vlakov a väčších zdrojov napätia. Druhá nepraktická vec na bezkáblovom riešení je, že v snímačoch musíte pravidelne každý rok meniť batérie. Bezkáblové riešenie má však aj svoje výhody: Môžete častejšie meniť polohu snímačov a umiestniť ich zakaždým tam, kde ich práve potrebujete. A to sa pri káblových rozvodoch nedá urobiť ľahko."
Čo z rozsiahlym pozemkom okolo domu?
V prípade väčších objektov môžeme doplniť zabezpečenie domu obvodovou ochranou, ktorá zväčša kopíruje obvodový múr a chráni pozemok. Existujú rôzne typy obvodovej ochrany: indukčné káble sa vedú v zemi alebo v plote, prípadne si môžete zvoliť takzvané infra-závory. Tieto prvky chránia celý pozemok.
Ak si zákazník vypýta neadekvátne, očividne nevyhovujúce bezpečnostné zariadenie, firma ho pravdepodobne bude informovať, čo objekt v skutočnosti potrebuje - ale asi mu neodmietne nainštalovať to, čo si vyberie. Jediné slabé miesto však môže eliminovať účinok ostatných dokonale ochránených úsekov.
Text a foto: Maja Tallová