Odborník vás môže uchrániť pred investovaním do stavby, s ktorou sa nedá nič robiť, prípadne by jej oprava bola príliš nákladná. A platiť to môže aj naopak - odborník vie, čo je zásadný problém a čo len chyba, ktorá sa dá technicky vyriešiť. Nie je to zbytočná investícia - schopný architekt vám poradí ako opravu zvládnuť bez zbytočných zádrhov.
2. K najväčším problémom starších budov patrí spravidla vlhkosť múrov. Murivo môže vlhnúť preto, že je porušená strecha alebo systém odkvapov, môže byť však vlhké aj preto, že voda do neho preniká napríklad zle odizolovanými základmi. Nadmernou vlhkosťou je často porušené murivo tesne nad úrovňou terénu a v celej oblasti pod ňou. Nemusí pritom ísť o technologicky zle urobenú stavbu - príčinou problémov môže byť jednoducho fakt, že izolácia už "dožila" a treba ju nahradiť novou. Aj tu je dobré poradiť sa s odborníkmi - existuje široká škála spôsobov na vysušenie muriva a laik nemusí správne určiť, ktorý je najlepšie použiť. Ak sa rozhodnete pre nesprávny spôsob sanácie, môžete murivo dokonca ešte viac poškodiť. 3. Ak si nemôžete dovoliť objednať firmu, ktorá sa sanáciami vlhkých múrov zaoberá, zožeňte si publikáciu, v ktorej sa o týchto problémoch píše.
Ak má byť súčasťou rekonštrukcie aj výmena strešnej krytiny, uvážte, či sa vám neoplatí naplánovať ju tak, aby sa dala podkrovná časť domu neskôr využiť ako obytný priestor. Pri rozhodovaní však myslite i na to, že na obývateľné podkrovie bude priestor pod starou strechou pravdepodobne primalý. Ak ho treba zväčšiť, treba už počítať aj s novou strešnou konštrukciou. Nezabudnite ani na základy domu; overte si, či sú dostatočne pevné, aby zvýšenú záťaž vydržali. Na pevnosť základov myslite aj pri výbere strešnej krytiny - nezaťažujte zbytočne obvodové múry cementovou škridlou tam, kde by stačila klasická pálená škridla. (gal)
FOTO - ARCHÍV