V typickej turistickej póze sa nechal v Mŕtvom mori odfotografovať aj americký herec Chris Noth, známy ako Pán Božský zo seriálu Sex v meste.
"Pred pätnástimi rokmi si moje deti každé ráno močili nohy v Mŕtvom mori. Jeho vlny sa občas preliali cez prah domu a rozčuľovali moju ženu. Slané škvrny sa totiž zle umývali. Dnes musíme našich hostí voziť k pobrežiu vláčikom. Je už vzdialené pár stoviek metrov a mnohí z nich sú ťažko chorí," hovorí Izraelčan Yona Weisman z kibucu Ein Gedi neďaleko Mŕtveho mora.
Ein Gedi považujú za pýchu izraelského turistického priemyslu, teraz však hrozí, že o svoje označenie príde. Jeho hlavná atrakcia - Mŕtve more - totiž umiera.
Mŕtve more sa stráca, pretože rieka Jordán, ktorá do neho prináša najviac vody, už nie je riekou, ale len potokom s kalnou vodou.
Ekológovia hovoria, že za úbytok vody môžu mimoriadne suché letá, pri ktorých sa pôda vysušila tak, že sa pod zem prepadli celé sady paliem. Na vine sú však aj ľudské experimenty, ktoré sa snažia z nehostinnej klímy vyťažiť maximum. Aj za cenu unavenej prírody.
Izraelská a jordánska vláda, ktoré sa o Mŕtve more delia, síce minulý rok podpísali dohodu na záchranu svetového unikátu, odborníci sú však skeptickí. Plán totiž predpokladá "napájanie" Mŕtveho mora, ktorého hladina klesá ročne o jeden meter, vodou z Červeného mora. To podľa izraelského ekológa Gidona Bromberga síce zdvihne úroveň vody v Mŕtvom mori, ale nenávratne zmení jeho zloženie. Teda to, čo robí Mŕtve more Mŕtvym morom.
Kozmetika pre Kleopatru, kúpeľ pre Herodesa
Liečebné účinky Mŕtveho mora poznali už starovekí Gréci. Kozmetiku z jeho bahna bohatého na minerálne látky vraj hojne využívala Kleopatra a svoje telo zhumpľované nemravným životom si v ňom regeneroval aj obávaný Herodes.
Dnes chodia k Mŕtvemu moru ľudia s lupienkou, kožnými alergiami, cystickou fibrózou, astmou aj reumou.
Pani Renate zo Švajčiarska sa pri Mŕtvom mori lieči už od roku 1962, teda odvtedy, čo túto lokalitu objavili turisti. Na jej neznesiteľnú lupienku, pre ktorú musela odísť aj z práce, nepomáhalo nič. Ani klasická medicína, ani babky bylinkárky. Vtedy ani nie tridsaťročná invalidná dôchodkyňa počula v ambulancii kožného lekára o Mŕtvom mori. "Ani som presne nevedela, kde to je, ale povedala som si, že toto ešte skúsim."
Hoci jej choroba je nevyliečiteľná, s každoročnou pomocou Mŕtveho mora je vraj oveľa znesiteľnejšia. "V Mŕtvom mori máte pocit, že vás akási nadpozemská sila zbavuje starej chorej kože a nahrádza ju novou," vysvetľuje Renate.
Aj ona si všimla, že Mŕtve more je čoraz menšie a že zo svojho domčeka, ktorý si už roky prenajíma v kibuci, musí k pobrežiu prešliapavať stále viac metrov. "Dúfam, že ešte nejaký rok vydrží. Lebo si neviem predstaviť, ako budem existovať," hovorí. Je celá obalená v bahne a vyhrieva sa na slnku.
Bahno na vývoz
Bahno z Mŕtveho mora však môžu použiť aj tí, čo na cestu a pobyt pri Mŕtvom mori nemajú peniaze. Je jedným z exportných artiklov Izraela a živí tisícky ľudí. V malej továrničke, kde bahno balia, sušia a vyrábajú z neho prášok, ktorý sa potom mieša s vodou, pracujú na tri zmeny.
"Predávame do celého sveta, dokonca aj do arabských krajín, ktoré inak izraelské produkty bojkotujú. Nepredávame však priamo, robíme to cez jordánskeho partnera," hovorí jeden z manažérov továrne a spustí reklamnú prednášku o jedinečnosti ich bahna.
Je ešte zdravé?
Jeho jedinečnosť potvrdzujú aj geológovia. Mŕtve more má podľa nich najvyššiu koncentráciu minerálov zo všetkých svetových morí, ktoré sa ukladajú aj do bahna na morskom dne. Znamená to teda, že ak sa ním natierate, dávate svojej koži to najlepšie z prírody? Letáky o kozmetike z Mŕtveho mora vám to určite budú tvrdiť, ale zaznievajú aj varovné hlasy. Mŕtve more už nie je také čisté ako za čias, keď z neho čerpala krásu Kleopatra. Rieka Jordán je často plná splaškov, chemikálií a odpadkov, a to všetko sa ukladá v bahne a pláva vo vode, v ktorej ľudia hľadajú zdravie.
"Trochu ma to vystrašilo, ale myslím si, že každé more na svete je už poznačené," hovorí mladá izraelská turistka. "Fakt je, že Jordán je veľmi špinavý."
Biblická rieka, v ktorej vraj Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša, naozaj nemá nič spoločné so širokou modrou riekou, ktorú ukazujú vo filmoch o Kristovi. "Neviem, kde to nakrúcali, ale v Jordáne určite nie," ironizuje Doron Klein z neďalekého kibucu.
V okolí nie je mŕtvo
Doron Klein je zvláštny človek. Jeho rodina zbohatla na tom, že z nehostinnej prírody okolo Mŕtveho mora urobila oázu a veľmi komplikovaným systémom zavlažovania dosiahla, že aj v púšti pestujú ovocie, zeleninu, majú palmové háje a pred domami trávniky, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani na anglickom vidieku.
Doron si však myslí, že sa nezachovali najlepšie k prírode a viac ako zdravý rozum ich dopredu hnal izraelský pioniersky sen o zúrodnení púšte. Založil fond na záchranu Mŕtveho mora, chodí po svete a zbiera peniaze.
Tvrdí, že problém Mŕtveho mora je oveľa širší, ako sa prezentuje v médiách. Strácajúce sa Mŕtve more ohrozuje aj tamojšiu flóru a faunu. Hoci si ľudia myslia, že v okolí Mŕtveho mora je mŕtvo, nie je to tak. V mori síce pre jeho extrémnu slanosť (je desaťkrát slanšie ako napríklad Stredozemné more) nežijú ryby, ale okolo neho sa rozprestiera vzácna rezervácia vtákov a je to jedno z mála miest na zemi, kde ešte stretnete voľne žijúce ťavy.
Ponoriť sa nedá
Pri rieke Jordán kedysi rástol papyrus a obrovské palmy. Dnes sú tam len pahýle a kríky. "Ak to bude takto pokračovať, budú naši potomkovia poznať Mŕtve more už len z fotografií," hovorí Doron Klein a ukazuje na skupinku turistov, čo si robia fotky do rodinného albumu. Je to klasický obrázok: chlapík nadnášaný slanou vodou sa pokúša ponoriť do vody, ale nejde mu to. Tak si ľahne na vodu, otvorí noviny a pokojne leží.
Mŕtve more - fakty a legendy
Mŕtve more je slané bezodtokové jazero, ktoré leží na hraniciach Izraela a Jordánska. Je najnižšie položenou vodnou plochou na Zemi, leží asi 390 m pod úrovňou mora, hladina však stále klesá. Vzniklo asi pred 3 miliónmi rokov v trhline po veľkom pohybe zemskej kôry. Jeho rozloha je približne 1050 km štvorcových.
Je najslanším morom na Zemi. Kým obyčajná morská voda obsahuje asi 3,5 percenta soli, Mŕtve more jej obsahuje takmer 10-násobne viac.
Osemdesiat percent vody dodáva Mŕtvemu moru rieka Jordán, zvyšok niekoľké sladkovodné pramene. Teplota morskej vody je vysoká, takže množstvo sa jej denne vyparí a more sa tak ďalej presáľa.
Voda je sýtomodrá, pokojná a kvôli množstvu soli sa v nej nedá plávať ani ponárať.
Na niektorých miestach na pobreží vytvorila morská voda nánosy čierneho bahna, ktoré má priaznivé účinky na ľudský organizmus. Obsahuje jód, bróm, síru a horčík.
Mŕtve more je odjakživa späté s históriou Blízkeho východu a náboženstvom. Neďaleko neho leží Jericho, označované za najstaršie mesto sveta.
Podľa legendy vzniklo Mŕtve more počas záhuby Sodomy a Gomory, keď sa Lótova žena napriek zákazu od Boha obzrela, aby videla, čo sa s nemravnými mestami deje. Za trest sa premenila na soľný stĺp.
Židovský kráľ Dávid zasa hľadal útočisko pri prameni Ein Gedi, kde teraz leží najznámejší kibuc Mŕtveho mora.
Neďaleko je pevnosť Masada, v ktorej počas židovského povstania proti Rimanom vzdorovala malá skupina ľudí. Radšej, akoby sa vzdali, spáchali hromadnú samovraždu.
Mŕtve more má význam aj pre kresťanov. V Jordáne pokrstili Ježiša a celá oblasť bola pôsobiskom Jána Krstiteľa. Grécki ortodoxní mnísi si tam postavili kláštory, ktoré boli v stredoveku významnými pútnickými miestami.
Rieka Jordán tvorí severnú časť hranice medzi Izraelom a Jordánskom a medzi Západným brehom a Jordánskom. Preteká cez Galilejské more (116 km), v ktorom žije veľa druhov rýb, a dodáva Izraelu viac ako polovicu pitnej vody.