Hortenzia vytvára veľké kvety. FOTO - AR |
Táto hortenzia má najkrajšie a najfarebnejšie kvety, jednoduché aj plné. Vytvára guľaté alebo ploché súkvetia, niektoré akoby olemované čipkou. Kvety v strede súkvetí sú sterilné.
Tie, ktoré majú lupienky s peknou kresbou a tvoria gule alebo korunky plochých súkvetí, sú fertilné. Kvety sú veľké, v priemere dosahujú 15 až 20 centimetrov. Obyčajne bývajú ružové alebo červené, možno však dopestovať aj modré tak, že ich zalievame roztokom síranu hlinitého. Podmien-kou kvitnutia je kyslá a kyprá pôda.
Hortenzia si vyžaduje pravidelnú závlahu a každých 14 dní prihnojovanie tekutým plným hnojivom pre hortenzie alebo azalky.
Hortenziu kalinolistú pestujeme ako prenosnú zeleň, na zimu ju premiestnime do chráneného priestoru, kde prezimuje pri teplote 5 stupňov v tme. Zemina nesmie vyschnúť, rastlina celé zimné obdobie čerpá vodu. Každý rok zhodí listy. Koncom zimy, keď sa začnú nalievať a rašiť puky, prenesieme hortenziu z tmavého priestoru na svetlo. Na terasu, balkón alebo do záhrady ju dáme až po 15 máji. Kvitne od júna do septembra. Hneď po odkvitnutí rastlinu zreže na dva páry listov nového výhonu. Jarný rez spočíva v odstraňovaní suchých a starých výhonov.
Hortenzia kalinolistá nie je dlhoročnou rastlinou, nehodí sa preto na trvalé izbové pestovanie. Najviac rokov sa dožije ako prenosná zeleň, ktorú prezimujeme v byte. Pri výsadbe v lete do záhrady volíme západnú, severnú alebo severozápadnú stranu. Južná expozícia je pre hortenziu príliš slnečná a výhrevná.
Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ