Politológ Oskar Krejčí predstavil v marci v Prahe svoju novú publikáciu s názvom Nová kniha o voľbách. FOTO - ČTK
V Česku by politológ Oskar Krejčí nemohol na vysokej škole zastávať žiadnu funkciu, lebo tam platí lustračný zákon. U nás je vedúcim Katedry medzinárodných vzťahov a diplomacie na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Denníku SME poskytol český bádateľ Krejčího spis spolupracovníka ŠtB, ktorý archivuje české ministerstvo vnútra. S ŠtB spolupracoval Krejčí od svojich študentských čias na "ideovom podklade". Z dôverníka sa vypracoval na tajného spolupracovníka a neskôr na rezidenta ŠtB, ktorý už riadil ďalších agentov.
Komunistickú ŠtB najprv informoval, čo sa deje na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity, neskôr o svojich kolegoch v českej akadémii vied. Tam dostal za úlohu zamerať sa na Klementa Bendu, Petra Havlíka alebo Milana Kenkuša.
"Je to už tak dávno, že sa mi to nechce ani komentovať," povedal Kenkuš, ktorý dnes pracuje na izraelskej ambasáde v Prahe.
Zakladateľa ODS Petra Havlíka táto informácia neprekvapila. O Krejčím vedeli, že je komunista. ŠtB sa postarala, aby Havlíka vyhodili za akadémie. To, že Krejčí má dnes takú významnú funkciu na katedre, považuje Havlík za neetické.
Krejčí už ako rezident odišiel v roku 1986 do USA na stáž na americké univerzity, kde dostal od ŠtB za úlohu všímať si emigrantov, ale aj Američanov, ktorí na školách pôsobia.
V roku 1989, keď sa stal Krejčí poradcom premiéra Ladislava Adamca, ho ŠtB preregistrovala späť na dôverníka.
Slovenskí študenti aj kolegovia hovoria o odborných kvalitách Krejčího v superlatívoch, ale o jeho minulosti v ŠtB veľmi nevedeli. "Bol to superodborník," hovorí bývalý Krejčího žiak, ktorý si neželal byť menovaný. K jeho minulosti len dodal: "Isteže, nemalo by to byť."
Dekan fakulty Peter Kulašík si Krejčího ako odborníka tiež chváli. Na post sa dostal v riadnom konkurze, kde fakulta nežiadala lustračné osvedčenia. Na otázku, či jeho minulosť škole neškodí, Kulašík povedal: "Dozvedel som sa to z novín a nevidel som nijaké dôkazy. Pokiaľ budú, budem o tom s pánom Krejčím hovoriť a dám si to vysvetliť."
Sám Krejčí svoju minulosť nekomentoval. Požiadal nás o adresu a povedal, že pošle brožúru, ktorá všetko vysvetľuje.
Historik Pavel Žáček z českého Ústavu soudobých dějin povedal, že Krejčí išiel na Slovensko po tom, čo sa nemohol angažovať v Čechách. "Jemu sa to, že bol odstavený pre minulosť, nepáčilo."
V apríli 2006 Krejčí vystúpil na odbornom seminári KSČM. Krátko po ňom ako hosť vystúpil aj moderátor televízie JOJ Braňo Ondruš.
Kto je Krejčí
S Krejčím sa tento týždeň stretol aj prezident Ivan Gašparovič. Ako s odborníkom sa s ním radil o povolebnej situácii v Česku. O jeho minulosti vraj prezident nevedel, hostí si dopredu nelustruje.
Vo svojom životopise na stránke banskobystrickej univerzity sa Krejčí svojou minulosťou v ŠtB nechváli. Po roku 1989 pracoval ako redaktor a šéfredaktor nakladateľstva Victoria Publishing, ktoré patrilo Viktorovi Koženému. Neskôr bol redaktorom týždenníka Ekonom. Na Slovensku je od roku 1997. Urobil si tu aj profesúru v odbore medzinárodné vzťahy. (mož)
Autor: Daniel VraždaMONIKA ŽEMLOVÁ