Brusel 21. marca (TASR) - Poľsko uzavrelo na dnešnom kole prístupových rokovaní s EÚ v Bruseli dve kapitoly - dane a voľný pohyb kapitálu, a zlepšilo si celkovú bilanciu na 22 uzavretých súborov európskej legislatívy.
Pri kapitáli si Varšava vybojovala až 12-ročné prechodné obdobie, počas ktorého nebudú môcť cudzinci na území Poľska voľne nakupovať poľnohospodársku a lesnú pôdu. Pôvodne Varšava žiadala až 18-ročný odklad, čo však bolo pre EÚ neprijateľné.
Slovensko a Česko pôvodne žiadali desať rokov, dosiahli však len sedemročné obmedzenie. Podľa uskutočnených analýz je to však pre SR dostatočné obdobie.
Samostatne hospodáriaci roľníci budú môcť na území Poľska nakupovať pôdu po tom, ako ju budú prenajímať tri, respektíve sedem rokov v závislosti od regiónu. Sedem rokov sa bude uplatňovať v severozápadnej časti krajiny, ktorá bola pred druhou svetovou vojnou husto osídlená Nemcami.
Poľsko si tiež vybojovalo päťročný odklad na predaj druhých rezidencií, podobne ako už dávnejšie Slovensko.
Hlavný poľský vyjednávač Jan Truczynski bol po dnešnom kole rokovaní mimoriadne spokojný. Dosiahnutý výsledok označil za "najlepší možný" a zároveň prijateľný pre obe strany.
"EÚ plne uznala špecifickosť poľskej situácie," povedal novinárom na margo toho, že Varšava získala pri predaji pôdy najdlhší odklad spomedzi všetkých kandidátov.
Poľsko dnes dostalo z rokovacieho stola aj kapitolu dane, v ktorej tiež získalo niekoľko ústupkov zo strany EÚ.
Spotrebnú daň na cigarety vo výške 64 eúr na 1000 cigariet bude musieť Varšava dosiahnuť až päť rokov po vstupe (rovnako ako Slovensko), počas štyroch rokov bude môcť uplatňovať zníženú sadzbu dane z pridanej hodnoty na reštauračné služby, niektoré knihy a periodiká. Malí a strední podnikatelia s ročným obratom do 10.000 eúr budú trvalo oslobodení od povinnosti registrovať sa ako platiteľ DPH.
Kapitolu dane dnes uzatvorila aj Litva, ktorá si pri cigaretách vybojovala najdlhší odklad pre uplatnenie požadovanej spotrebnej dane - do konca roku 2009, teda o rok dlhšie ako Slovensko a Poľsko. Litva, ktorá má teraz 24 uzavretých kapitol, však odmietla uzatvoriť energetiku, pretože nepristúpila na podmienky EÚ týkajúce sa uzatvorenia jadrovej elektrárne Ignalina.
Veľký posun zaznamenalo dnes Estónsko, ktoré uzavrelo štyri kapitoly - voľný pohyb osôb, doprava, colná únia a voľný pohyb osôb. Estónsko sa tak rovnako ako Litva dostalo dnes na úroveň ČR, Maďarska a Cypru, ktoré majú po 24 uzavretých kapitol.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem