Dôchodky sú aj predvolebnou témou. Volebné programy strán sa zaoberajú predovšetkým podobou trojpilierového systému dôchodkového poistenia. Menej hovoria o naprávaní krívd pri spustení dôchodkovej reformy, ktoré boli témou počas súčasného volebného obdobia.
Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka si myslí, že dorovnávanie penzií starodôchodcov už po voľbách nebude také aktuálne, skôr sa bude riešiť podoba prvého piliera, či bude naďalej odrážať zásluhovosť, alebo bude viac "minimálnou sociálnou sieťou".
Ministerka práce Iveta Radičová si myslí, že bude treba pripraviť osobitný zákon pre tých, ktorí budú dostávať v budúcnosti dôchodok len z prvého piliera a pre tých, ktorí budú dostávať penziu z dvoch pilierov, aby "dvojpilieroví dôchodcovia už neboli ovplyvňovaní neustálymi parametrickými zmenami, ktoré sú zamerané na ľudí, ktorých dôchodok tvorí len priebežný pilier". Zákon, ktorý by upravoval poberanie penzií len z prvého piliera, by mal byť "naďalej kombináciou zásluhovosti a solidarity", pričom s rastom počtu tých, čo dostávajú penziu z dvoch pilierov by sa posúval k solidarite.
V súčasnosti zákon o sociálnom poistení rieši tri skupiny penzistov - tých, ktorí sú dnes dôchodcami a väčšinu života odpracovali ešte pred rokom 1989, potom tých, ktorí budú mať penziu len z prvého piliera a postupne tých, ktorí časť dôchodku získajú aj zo sporivého piliera.
Problém dorovnávania penzií starodôchodcom otvárajú pred voľbami predovšetkým opozičné strany. Smer chce podľa poslanca Jozefa Buriana zvyšovať najnižšie dôchodky podľa odpracovaných rokov a času odchodu do dôchodku, zvyšovať starodôchodky chce SNS a HZDS, 13. dôchodok chce starodôchodcom vyplácať ANO.
Počas tohto volebného obdobia sa snažil o vyrovnávanie rozdielov staro- a novodôchodkov Július Brocka z KDH, dnes hovorí, že táto téma je bezpredmetná, keďže pre ňu napriek doterajšiemu úsiliu nezískala strana podporu.