PEKING – Čínska vláda v pondelok oznámila, že dokumenty, detailne opisujúce postoj čínskych vodcov k zásahu proti demonštrantom na námestí Tchien-an-men v roku 1989, ktoré vyšli minulý týždeň knižne v USA, sú falošné. V prvej reakcii na knihu hovorca ministerstva zahraničia Číny Žu Ban-zao uviedol, že čínski predstavitelia sa rozhodli správne, keď v roku 1989 potlačili študentské protesty.
Tí, ktorí boli proti zásahu a neskôr ich režim uväznil, však tvrdia, že kniha pôsobí autenticky. Podľa niektorých analytikov ide o únik informácií spojený s bojom frakcií v komunistickej strane pred zjazdom, ktorý bude v roku 2002.
Štátny úradník, ktorý dokumenty Američanom poskytol, sa označuje za člena komunistickej strany sympatizujúceho s reformátormi. Používa pseudonym Čang Liang. Momentálne sa nachádza mimo čínskeho územia. Podľa amerických odborníkov má rozsiahle znalosti o vnútorných mechanizmoch čínskeho režimu.
V júni 1989 bolo námestie Tchien-an-men centrom prodemokratických demonštrácií, ktoré sa postupne rozšírili do ostatných veľkých miest Číny. Ukončil ich až zásah armády, pričom prišli o život stovky demonštrantov.
Dokumenty poskytujú detailné informácie o rozhovoroch vtedajšieho vrchného veliteľa ozbrojených síl Teng Siao-pchinga, ktorý zásah nariadil, s ostatnými komunistickými vodcami. Údajne sa zakladajú na nezverejnených záznamoch tajných stretnutí, na správach čínskej tajnej služby a na nahrávkach Teng Siao-pchingových telefonických hovorov.
Z dokumentov vyplýva, že Teng Siao-pching zásah proti demonštrantom nariadil zo strachu, že by vzbúrenci mohli zvrhnúť komunistický režim. Pokusy vtedajšieho premiéra Čao C‘-janga a jeho stúpencov presvedčiť Tenga o tom, že študentské protesty nie sú namierené proti režimu, boli neúspešné. Čao je od roku 1989 v domácom väzení.
Čína oficiálne na zverejnenie dokumentov zareagovala až po tom, ako sa do krajiny dostali prostredníctvom internetu a zahraničných rozhlasových vysielaní.
(čtk, reuters)