Slovenský spisovateľ, Bratislava 2006
Násilná smrť Reginy Stuartovej je to najhoršie, čo mohlo jej manžela postihnúť. Z domu navyše zmizol vzácny nepoistený obraz od známeho maliara Munningsa, kúpený v Austrálii, a polícia sa domnieva, že vlámanie zinscenoval on. Podobne obišla aj iná majiteľka obrazu od toho istého autora, ktorej však na rozdiel od Stuartovcov podpálili dom. Až keď sa do pátrania na vlastnú päsť zapojí Donaldov bratanec Charles Todd, vychádzajú najavo nové fakty o organizovanej zločineckej sieti, ktorá obchoduje s falzifikátmi obrazov známych autorov a po určitom čase ich likviduje, aby zakryla stopy svojej nekalej činnosti všetkými možnými prostriedkami.
Thich Nhat Hanh: Odvaha prinášať mier
Ikar, Bratislava 2006, preklad Tatiana Bužeková
Pred konfliktmi neutečieme. Číhajú na nás všade. Na ulici, na pracovisku, doma, ba aj vo vlastnom vnútri. Konflikty vyvierajú z napätia, z pocitov nespokojnosti, z hnevu. Ako sa však zbaviť napätia? Ako dosiahnuť pokoj? Ako sa vnútorne stíšiť? Ako si nájsť čas na meditáciu? Na tieto otázky sa usiluje podať odpoveď vietnamský zenový mních Thich Nhat Hanh. Je majstrom nielen budhistickej meditácie, ale pozná aj hektický život v západných metropolách. Meditačné cvičenia, ktoré predkladá, možno praktizovať aj uprostred zhonu, v práci i rodinnom kruhu.
Gaba Belanová: Mara kakara
Belimex, Bratislava 2005
V poviedkovom debute sa autorka tejto knihy prejavuje ako človek s hlbokým vzťahom k domovu, pripútaná k dedine, kde ľudia napriek ťažkostiam nestrácajú schopnosť tešiť sa zo života a koreniť ho láskavým humorom. Jej dedina má ľudí obyčajných náturou, ľudí práce, ale aj rebelov, špekulantov, čudákov, bláznov a ďalšie subtílnejšie typy. Autorka netají obavy, ako obstoja jej postavy a ich hodnoty vo víchre prudkých spoločenských zmien.
Susan Vreelandová: Artemisia
Slovart, Bratislava 2006, preklad Katarína Varsíková
Rím, 14. mája 1612. V súdnej dvorane pápežského stolca sa začína proces s Agostinom Tossim, maliarom, ktorý znásilnil osemnásťročnú Artemisiu, dcéru maliara Orazia Gentileschiho. Cirkevní hodnostári však nie sú naklonení dať za pravdu žene v spore proti mužovi. Kniha je portrétom nezávislej ženy oslobodenej od konvencií doby, a zároveň aj obrazom talianskej umeleckej spoločnosti 17. storočia. Artemisia Gentileschi ako jedna z mála žien dosiahla svojím umením úspech už za života a Susan Vreelandová rovnako úspešne spracovala jej fascinujúcu cestu talentu, naplnenú úsilím a hľadaním pravdy.
Ján Litvák: Živorodka. Lovkyňa ľudí
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, Bratislava 2005
"Tak dennodenne, aj roky, aj celý život, / môžeme chodiť okolo niečoho dôležitého, / čo po celý čas zostáva nášmu zraku skryté," píše vo svojej piatej knižke Ján Litvák. Spisovateľ a publicista sa tentoraz predstavuje krátkymi poviedkami a básňami. Posledná, podľa ktorej pomenoval aj celú zbierku, sa začína veršom: "Lovkyňa ľudí sa so mnou nudí." O knižke to však rozhodne neplatí.
Jacques Derrida: Naučiť sa konečne žiť. Posledný rozhovor s J. Birnbaumom
Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava 2005, preklad Albert Marenčin
Rozhovor Jeana Birnbauma s filozofom Jacquom Derridom uverejnený v denníku Le Monde v predvečer jeho smrti. Naučiť sa žiť, hovorí Derrida, to znamená dozrievať, učiť druhých aj seba samých, čo môže vyznievať ako hrozba (budem tvoriť, utvárať, formovať), najmä ak to nehovorí iba na adresu človeka, jednotlivca či ľudstva, ale celej Európy, majúc pritom na mysli jej globalizáciu, ale inakšiu, inak uplatňujúcu princíp suverenity, politických zásad aj medzinárodného práva, inú Európu, disponujúcu skutočnou vojenskou silou, nezávislou na NATO a USA a slúžiacou potrebám inej, ozdravenej OSN. (ba)