
Hinduisti zmývajú zo seba hriechy v posvätnej Gange v prvý deň náboženského sviatku Kumbh mélá v indickom meste Illáhábád. Hinduistický sviatok sa koná každých 12 rokov na sútoku riek Ganga, Jamuna a mýtickej posvätnej rieky Sarasvatí. FOTO – TASR/AP
Státisíce hinduistických pútnikov sa včera pred úsvitom ponorili do ľadových vôd rieky Gangy v nádeji, že zmyje ich hriechy. Rituálnym kúpeľom sa v indickom meste Iláhábád začal 43-dňový hinduistického sviatok Kumbh mélá, ktorý sa opakuje len raz za 12 rokov. Do vôd posvätnej Gangy sa ponorí zrejme až 70 miliónov ľudí.
Medzi státisícmi stanov na piesčitých brehoch Gangy sa vynímajú desiatky luxusných prístreškov pre prominentov zo Západu. Púte sa má zúčastniť vraj aj Madonna, Sharon Stoneová, Demi Mooreová a Richard Gere. Duchovní vodcovia im poskytnú individuálne konzultácie, no počas kúpeľa v Gange vraj nebudú mať hviezdy nárok na žiadne privilégiá.
Prví pútnici sa ponorili do Gangy za tmy, keď bola teplota vzduchu tri stupne Celzia. V zástupe najväčšiu pozornosť pútali nahí muži s dlhými vlasmi a fúzmi, potretí farbou a hlinou – členovia vojnovej sekty svätých mužov, nazývaní nágasádhuovia. Z rádií a megafónov sa ozývali náboženské piesne a posvätné texty.
Prvé nepríjemnosti tohto snáď najmasovejšieho náboženského zhromaždenia na svete (návštevnosť z roku 1989 sa dostala do Guinnessovej knihy rekordov) zaznamenali hneď na začiatku. Stovky áut spôsobili chaos na všetkých štyroch cestách do mesta. Vláda investovala do hladkého priebehu sviatku milióny dolárov a vybavila areál púte tou najmodernejšou technikou. Tisíce vojakov a policajtov sa snažia predísť teroristickým útokom, tlačeniciam a zločinom medzi pútnikmi, ktorí prespávajú v stanoch či pod šírym nebom. Výstrahou je rok 1954, keď počas Kumbh mélá dav ušliapal 800 ľudí.
Radikálni hinduisti si tento rok nebezpečenstvo teroristického útoku znásobili sami. Plánujú totiž oznámiť začiatok výstavby chrámu zasväteného Rámovi v meste Ajodhía na mieste, kde stála mešita od 16. storočia až do roku 1992, kedy ju hinduistickí fanatici zničili. Nasledoval konflikt medzi hinduistami a moslimskou menšinou, ktorý si vyžiadal životy 2000 ľudí.
Pôvod Kumbh mélá sa odvodzuje od mytologického boja medzi bohmi a démonmi o pohár s nektárom (kumbh znamená pohár, mélá slávnosť), pri ktorom sa niekoľko kvapiek nektáru vylialo na Zem. Jedna z nich dopadla na Iláhábád, mesto pri sútoku Gangy a Jamuny. Ďalšie dopadli na Hardvár, Udždžain a Násik, no Iláhábád sa považuje za najposvätnejšie.
(reuters, čtk, kl)