Palestínske deti sledujú pohreb jedného z militantov zabitých izraelskou armádou. FOTO - REUTERS |
Pásmo Gazy je aj takmer rok po evakuácii židovských osadníkov a vojakov izraelskou nočnou morou.
A v posledných dňoch to platí viac ako predtým. Rakety, ktoré z Gazy čoraz častejšie odpaľujú militanti sú pre židovský štát bezpečnostným rizikom. Zničujúce, hlavne pre civilistov a imidž židovského štátu, sú aj odvetné izraelské akcie. To sa potvrdilo aj včera. Izraelská armáda v pásme Gazy zasiahla auto prevážajúce rakety Kaťuša a zabila dvoch teroristov z Islamského džihádu. Druhý zásah sa však nepodaril a strela dopadla na okolostojacich. Zomrelo päť civilistov, medzi nimi dve deti a zdravotníci, ktorí sa ponáhľali pomôcť zraneným. Tých bolo okolo 20.
Ľudia v Gaze opäť vyšli do ulíc a prisahali pomstu Izraelu. Včerajšia akcia prišla len pár dní po tom, čo na pláži v Gaze zomrelo pri výbuchu sedem členov palestínskej rodiny. Palestínčania tvrdia, že ich zabili izraelské delostrelecké granáty. Izraelská armáda však včera v noci mala zverejniť výsledky vyšetrovania celej udalosti. Podľa izraelských médií z nich vyplýva, že rodičov a ich päť detí s najväčšou pravdepodobnosťou zabila palestínska výbušnina. Naznačujú to vraj okolnosti výbuchu aj charakter zranení ľudí, ktorých po explózii ošetrovali v izraelských nemocniciach. Incident sa však stal zámienkou na ukončenie obdobia pokoja zo strany Hamasu a zintenzívnenia ostreľovania juhu Izraela. Za posledných niekoľko dní tam dopadlo 100 palestínskych rakiet.
Izraelský minister obrany Amir Perec včera povedal, že vojaci budú pokračovať "v akciách proti tým skupinám, ktoré konajú proti Izraelu".
Včerajší zásah v Gaze bol podľa palestínskeho lídra Mahmúda Abbása "prejavom štátneho terorizmu". Podľa Islamského džihádu vyvolá "strašnú pomstu". Jeden z jeho lídrov Chalíd Baach včera obvinil Izrael, že rozpútal vojnu medzi Hamasom a Fatahom, aby "oslabil palestínsky ľud."
Zrážky medzi konkurenčnými frakciami sa predvčerom a včera dostali podľa pozorovateľov do novej fázy. Charakterizujú ich útoky opozičného hnutia Fatah na parlamentné a vládne budovy na západnom brehu. Vládu aj parlament ovláda Hamas. Prívrženci Fatahu v pondelok večer vypálili úrad premiéra Ismaila Haniju v Ramalláhu. Agentúra AP to označila za "symbolický útok" na premiéra, ktorý sa pre izraelský zákaz cestovať zdržiava v Gaze.
Napätie medzi Hamasom a Fatahom sa zvýšilo po tom, čo šéf Fatahu a palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás vyhlásil referendum o vytvorení palestínskeho štátu v susedstve Izraela. Hamas ho označuje za nelegálne. JANA SHEMESH, Tel Aviv