Vládni vojaci pre nasadenie v bojoch prestali zvieratá ochraňovať, a tak uľahčili lov pytliakom, ktorí ich lovia najmä pre rohy a kopytá. Tie podľa povier používajú ako lieky či afrodiziakum.
Ochrancovia prírody vo svojej poslednej štúdii tvrdia, že počet nosorožcov sa v rezervácii Bardia, asi 500 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta, stenčil iba na tri zo 72 v roku 2001. Práve túto oblasť kontrolovali maoistickí rebelanti, ktorí už desať rokov bojujú za nastolenie komunizmu v krajine.
Správa je prvá po štyroch rokoch. Ochrancovia prírody mohli populáciu nosorožcov zrátať vďaka pozastaveniu nepokojov v krajine. Nosorožce sú v ohrození aj v iných častiach Nepálu. Napríklad v národnom parku Chitwan, ktorý je na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, zabili pytliaci 97 z tamojších 544 nosorožcov. Ďalších 75 zomrelo buď prirodzenou smrťou, alebo v prestrelkách medzi bezpečnostnými silami a povstalcami. Tento národný park je hlavným miestom výskytu nosorožcov v krajine. (čtk)