BRATISLAVA 22. marca (SITA) - Slovensko uzatvorilo včera s Európskou úniou kapitolu dane. Patrila k tým najzložitejším, rokovania trvali 15 mesiacov. Slovensku sa podarilo dosiahnuť súhlas únie so všetkými prechodnými obdobiami, ktoré požadovalo. Ako píše
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Sme, hlavný vyjednávač Ján Figeľ bol spokojný. "Podarilo sa dohodnúť v plnom rozsahu všetkých osem požiadaviek, ktoré sme predložili, dokonca niektoré za ešte lepších podmienok. Po vstupe sa nezvýši cena plynu, elektrickej energie a tepla, k čomu by došlo, ak by tieto produkty museli byť prevedené do vyššej sadzby dane.“
Ako dodávajú Hospodárske noviny, Slovensko sa tak posunulo na 23 uzavretých z celkového počtu 30 kapitol európskej legislatívy. V daniach sa Slovensku podarilo vybojovať od EÚ viacero výnimiek a prechodných období, ktoré umožnia uplatňovať po vstupe únie nižšie dane pri energiách, cigaretách či ovocnom destiláte, ako požaduje legislatíva únie. Denník informuje aj o návšteve maďarského premiéra Viktora Orbána v regiónoch Maďarska v rámci predvolebnej kampane. Po rozšírení Európskej únie budú mať štátne hranice menší význam, môže to znamenať veľký obrat v živote Maďarska – vtedy budeme totiž pätnásťmiliónovým národom, vyhlásil podľa denníka Magyar Nemzet v stredu v Segedíne Orbán. Premiérovo vyhlásenie v prvý deň návštevy regiónov v rámci predvolebnej kampane súviselo s perspektívou Maďarska, ktorého rozvoj bude, ako zdôraznil, v budúcich štyroch rokoch azda najvýznamnejší v strednej Európe.
Krajiny visegrádskej štvorky prežili minuloročný útlm v globálnej ekonomike bez výraznejších problémov, azda len s výnimkou Poľska. Výkon ekonomík Slovenska, Českej republiky i Maďarska totiž v minulom roku reálne vzrástol o viac ako 3 percentá a toto tempo bolo dokonca dva krát vyššie ako rast hospodárstva Európskej únie. Informuje Pravda a dodáva, že len poľská ekonomika za európskou pätnástkou zaostala, keď sa jej výkon zvýšil iba o 1,1 percenta. Zatiaľ najviac ľudí bez práce je spomedzi krajín V4 na Slovensku. Najlepšie je na tom Maďarsko, kde je miera nezamestnanosti 5,7 percenta, čo je výrazne menej ako je priemer EÚ. ČR so svojou 10-percentnou nezamestnanosťou je nad priemerom európskej pätnástky. V Poľsku sa nezamestnanosť blíži k 20 percentám.
Spravodajca Európskeho parlamentu (EP) pre Slovensko Jan Marinus Wiersma vyzval včera poslancov NR SR, aby napriek blížiacim sa voľbám nepoľavili v úsilí a pokračovali v prijímaní niekoľkých desiatok dôležitých zákonov, ktoré je pre vstup do EÚ nevyhnutné schváliť ešte v tomto volebnom období. Vyjadril obavu o osud asi 40 zákonov. Informuje Národná obroda a dodáva, že znepokojenie tlmočil už v utorok v Zahraničnom výbore EP Mikulášovi Dzurindovi. Privítal jeho ubezpečenie, že v prípade potreby požiada predsedu NR SR aj o zvolanie dodatočnej mimoriadnej schôdze, aby sa potrebné zákony stihli prijať. Wiersma sa tiež vyjadril k čoraz intenzívnejšej diskusii o povolebnom vývoji v SR, ktorá je zrejmá vo všetkých bruselských inštitúciách. Holandský socialista odmieta radiť slovenským občanom, koho majú voliť, ako to celkom otvorene urobilo napríklad NATO. Za mimoriadne dôležité však považuje, aby nová slovenská vláda vznikla čo najskôr po septembrových voľbách a aby bola schopná spolupracovať s EÚ rovnako dobre, ako terajšia vláda. Wiersma už čoskoro predloží v Zahraničnom výbore EP návrh pravidelnej rezolúcie o pokroku SR, kde síce upozorní na celý rad nedostatkov, celkovo však prinesie pozitívne hodnotenie.
Vyhlásenie Európskej komisie k uplatneniu diferencovaného prístupu v poskytovaní priamych platieb a platieb zo štrukturálnych fondov doterajším i novým členským krajinám podľa predstaviteľov nášho agrokomplexu čiastočne zmenilo názor na priame platby asociovaným krajinám, hoci Agenda 2000 s nimi nepočíta. Predstavitelia nášho agrokomplexu, ktorí boli tento týždeň v Bruseli, deklarovali názor SR, podľa ktorého návrh Európskej komisie na financovanie rozšírenia nezaručuje spravodlivé a rovné zaobchádzanie na vnútornom trhu únie pre poľnohospodárov z nových členských krajín. Priame platby s ich začiatočnou navrhovanou výškou, ako oznámili predstaviteľom EÚ, skôr spomalia reštrukturalizáciu nášho poľnohospodárstva a desaťročné prechodné obdobie v oblasti priamych platieb sťaží vytvorenie konkurencieschopného poľnohospodárstva na Slovensku. Rozdiely medzi novými a starými členskými krajinami sa takto budú podľa našich negociátorov prehlbovať. Stanovisko Európskej komisie k rozširovaniu je komplexné a nedáva veľký priestor na jeho zmenu, pretože je podriadené rozpočtu EÚ do roku 2006. Dosiaľ však nebola predložená o rozpočte EÚ na ďalšie roky, a ani o tom, aká bude spoločná poľnohospodárska politika po roku 2007, pripomenuli Bruselu. Preto stanovenie desaťročného prechodného obdobia jednoznačne považuje SR za predčasné. Píše Hospodársky denník.
Pri príležitosti Dňa narcisov prináša Práca rozhovor s Evou Sirackou, prezidentkou Ligy proti rakovine SR. Na otázku o tom, aké aktivity sú financované zo zbierky uviedla, že "keď dostaneme od verejnosti peniaze, musíme jej ich vrátiť. Predsedníctvo ligy proti rakovine na základe žiadostí inštitúcií a zdravotných zariadení rozhoduje, kam peniaze pôjdu. Po kritike z Európskej únie, Európskej komisie a Európskej asociácie ligy proti rakovine, že náplňou našej práce nie je suplovať povinnosti štátu, len vo výnimočných prípadoch, chceli by sme robiť najmä programy nasmerované na výchovu, informovanosť, prevenciu a starostlivosť o pacientov, ktorých pribúda