Košice 22. marca (TASR) - Zmapovať život rabínov, učiteľov, lekárov, umelcov, novinárov, advokátov a významných ľudí ďalších profesií si položili za cieľ pracovníci košickej Verejnej knižnice Jána Bocatia, ktorí pripravili unikátny Slovník židovských osobností Košíc a okolia. Dielo ojedinelé svojím obsahom i formou spracovania, obsahujúce bohatý fotografický materiál, knižnica vydala a prezentovala v rámci práve prebiehajúceho Týždňa slovenských knižníc.
Slovník prináša portréty židovských osobností, ktoré aspoň istý čas žili a tvorili v Košiciach. Hlavný dôraz kladie na obdobie od polovice 19. storočia, kedy sa v Košiciach vytvorila trvalá silnejšia komunita, až po rok 1944, v ktorom väčšinu košických Židov deportovali do koncentračných táborov.
Na príprave publikácie sa okrem pracovníkov Verejnej knižnice Jána Bocatia podieľal široký tím spolupracovníkov. Mnohí z nich poskytli cenné fotografie z osobných archívov, uviedla pre TASR riaditeľka knižnice Klára Kernerová.
Sú knihy, ktorých cieľom je šíriť nenávisť, ale aj knihy, ktoré naopak ľudí spájajú, sú prejavom tolerancie a porozumenia. A práve takým je aj Slovník židovských osobností Košíc a okolia. Je odkazom starších generácií mladším, povedal pre TASR košický rabín Jossi Steiner.
*fur rč
NNNN