Paríž 22. marca (TASR) - Protestné akcie voči talianskemu premiérovi Silviovi Berlusconimu, ktorého odporcovia narušili vo štvrtok i slávnostné otvorenie 22. ročníka knižného salónu v Paríži, viedli dnes oficiálnu taliansku delegáciu k rozhodnutiu zrušiť všetky akcie plánované v rámci veľtrhu.
Pavilón Talianskej republiky, ktorá je čestným hosťom tohtoročného podujatia, nemohli vo štvrtok slávnostne otvoriť kvôli demonštrantom skandujúcim "S Talianskom áno, s Berlusconim nie". Príčinou protestov bola kultúrna a mediálna politika súčasnej rímskej vlády.
Francúzska ministerka kultúry a komunikácie Catherine Tascová, ktorej výroky označili dnes vládni činitelia v Ríme za dôvody protitalianskych protestov, sa od akcií demonštrantov dištancovala. Už v januári však dala najavo, že by sa na veľtrhu nerada stretla s talianskym premiérom. Berlusconi sa na štvrtkovom otvorení akcie nezúčastnil pre iné povinnosti.
Knižný veľtrh na ploche 50.000 metrov štvorcových výstaviska Porte de Versailles je príležitosťou spoznať produkciu 1250 vydavateľstiev z 27 krajín sveta. Rámcový program akcie dopĺňajú stretnutia s autormi, literárne diskusie, filmové projekcie.
Do metropoly na Seine pozvali 60 talianskych tvorcov, medzi ktorými nebude chýbať Umberto Eco, Andrea Camilleri a Vincenzo Consolo. Títo traja autori sa však na salóne zúčastnia na vlastné náklady, pretože sa na protest voči trhovo orientovanej kultúrnej politike Berlusconiho vlády odmietli pripojiť k oficiálnej talianskej delegácii.