V čečenskom meste Argun v sobotu zastrelili Abdula Chalima Sajdulajeva. Sajdulajev sa stal takzvaným prezidentom neuznanej Čečenskej republiky Ičkeria v marci tohto roku, keď pri špeciálnej vojenskej operácii federálne sily zabili jeho predchodcu Aslana Maschadova.
Od začiatku vojny s Ruskom v roku 1994 všetci čečenskí prezidenti, ktorí stáli na čele separatistickej Ičkerie, zahynuli násilnou smrťou.
Zradili ho pre drogy
Podľa premiéra proruskej vlády Čečenska Ramzana Kadyrova sa Sajdulajeva podarilo zlikvidovať, pretože ho zradil za ničotnú sumu 1500 rubľov jeden z jeho spolubojovníkov, ktorý potreboval peniaze na jednu dávku drogy. Ukázal preto na dom v Argune na Ulici slobody, kde sa skrýval ičkerijský prezident spolu s niekoľkými ochrankármi. Dvoch zabilo spolu s ním, dvom sa podarilo utiecť.
Telo Sajdulajeva už identifikovali susedia a včera ho podrobili odbornej súdnej expertíze. Rodine ho zrejme nevrátia, pretože podľa protiteroristického zákona sú v Rusku mŕtvoly teroristov pochovávané na neznámom mieste.
Pri asi pätnásťminútovej prestrelke zahynul i jeden príslušník ruskej Federálnej služby bezpečnosti a jeden miestny policajt.
Operáciu vykonali podľa Kadyrova príslušníci zvláštneho pluku pomenovaného po jeho otcovi, zavraždenom separatistovi v roku 2004 - Achmatovi Kadyrovovi, a pomáhala im ruská Federálna služba bezpečnosti.
"Teroristi sú prakticky zničení. Dostali rozhodujúci úder, z ktorého sa už nikdy nespamätajú," vyhlásil nadšene Kadyrov, ktorý sľúbil pomstiť svojho otca tým, že vyhladí celé partizánske vedenie, predovšetkým slávneho Šamila Basajeva.
Pre ozbrojených rebelov je smrť Sajdulajeva skôr morálnou než praktickou stratou. Posledný prezident Ičkerie nebol nikdy vyhláseným vojenským stratégom ako dvaja najslávnejší velitelia Basajev a Doku Umarov, po ktorých Rusi zúfalo pátrajú.
Očakáva sa, že práve Umarov sa stane nástupcom Sajdulajeva. Je to jeden z posledných veliteľov patriacich do takzvanej starej gardy, ktorá začala proti Rusom bojovať v prvej polovici 90. rokov, má veľkú autoritu medzi občanmi a veľa skúseností z vojny.
Neznámy a neuznávaný
Na rozdiel od Umarova Sajdulajev nebol v Čečensku príliš známy. Pochádzal z Argunu, kde začal ako mulla, za vlády Maschadova predsedal šariátskemu súdu a bol špecialistom na islamské právo. Veľké uznanie medzi Čečenmi si na rozdiel od svojich spolubojovníkov nezískal. Podľa ruskej strany bol zapojený do únosu ruského generála Gennadija Špiguna v roku 1999 i do útoku na s Čečenskom susediace Ingušsko v roku 2004. Údajne spolu s Basajevom plánoval i útok na školu v juhoosetskom Beslane v septembri 2004, pri ktorom zahynulo viac ako 100 obetí.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME