Slovenský spisovateľ, Bratislava 2006
Keď sa život Alice Glendenningovej po manželovej smrti konečne vráti do normálnych koľají, čaká ju ďalší šok. Tentoraz v podobe telefonátu neznámej ženy domáhajúcej sa výkupného za Alicine dve deti, ktoré sa nevrátili zo školy. Po zistení, že jeho výška sa presne zhoduje s výškou životnej poistky, ktorú kedysi uzavrel jej manžel, Alica sa v núdzi obráti na svojho priateľa Charlieho. Vyjde však najavo, že na tie isté peniaze si brúsia zuby viacerí ľudia.
Elizabeth Kostovová: Historička
Ikar, Bratislava 2006, preklad Róbert Hrebíček
Jednej noci pri skúmaní otcovej knižnice nájde mladá žena starú knihu a obálku so zožltnutými listami. Všetky listy sú adresované "Môjmu drahému nešťastnému nástupcovi" a zavedú ju do sveta, o akom sa jej ani nesnívalo - do labyrintu, kde tajomstvá otcovej minulosti a matkin záhadný osud sa spoja do neuveriteľného zla skrytého v hlbinách dejín. Listy tvoria prepojenie k jednej z najtemnejších síl, aké ľudstvo pozná, a k stáročia trvajúcemu pátraniu po zdroji temnoty a jeho zničeniu. Je to pátranie po pravde o Vladovi Narážačovi, feudálnom panovníkovi, ktorého barbarské vládnutie vytvorilo základ legendy o Draculovi.
J. R. R. Tolkien: Nedokončené príbehy
Slovart, Bratislava 2006, preklad Otakar Kořínek
Nedokončené príbehy Númenoru a Stredozeme sú súborom príbehov, ktoré pokrývajú celé časové pásmo od prehistorických Starých časov Stredozeme až po Vojnu o prsteň, ktorou vrcholí trilógia Pán prsteňov. Netvoria ucelený dejový prúd, ale ponúkajú čitateľovi ojedinelú možnosť zoznámiť sa s neskoršími či podrobnejšími verziami príbehov, s ktorými sa už stretol v predchádzajúcich knihách, nahliadnuť do procesu Tolkienovej tvorby a znalosť už známych dejov obohatiť o doposiaľ nepublikované úryvky a zlomky rozprávania. Obsiahly zväzok z autorovej pozostalosti usporiadal a komentárom a poznámkami doplnil Tolkienov syn Christopher, ktorý je aj autorom bohatého informatívneho registra.
Ochrana zrúcanín v kultúrnej krajine
Združenie na záchranu Lietavského hradu, Lietava 2006
Kniha kolektívu autorov, ktorá je hlavným výstupom rovnomenného projektu, opisuje súčasné trendy starostlivosti o zrúcaniny. Ich spoločným menovateľom je snaha o zmenšenie ďalšieho poškodzovania hodnôt charakterizujúcich torzá historických stavieb. Stredobodom pozornosti sú zrúcaniny hradov, ktoré medzi ruinami slovenských pamiatok dominujú, a ich záchrana predstavuje komplex teoretických aj praktických problémov. Dielo vzniklo v unikátnej komplexnej podobe, danej aj rôznou profesionálnou skladbou autorského kolektívu.
Fedor Malík: Oškvarky vo fľaši
Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava 2006
Sto fejtónov o víne od popredného slovenského enológa, znalca domácich a svetových vín. Autor opisuje svoje vinárske a gurmánske zážitky a dáva vzácne rady, aké víno piť k akému jedlu, pri akých príležitostiach aké víno podávať. Malík nás prevedie celou vinárskou Európou - od Francúzska po Balkán. Rozpráva o ľuďoch, o ich zvyklostiach a miestnych špecialitách. Píše aj o slovenských výrobcoch a ich vínach, spomína na staré vinárske rodiny a na zabudnuté kulinárske špeciality starých materí.
Šárka Smazalová: Čaj a jiné texty
Torst, Praha 2006
Nový zväzok Edície poézie prináša výber z básní a próz Šárky Smazalovej, doplnený dramatickým skečom Čaj. Šárka Smazalová študovala v rokoch v 60. rokoch na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity, v októbri 1968 spáchala samovraždu. Jej dielo je výrazným príspevkom k českej beatnickej poézii (Hrabě, Landa, Čerepková, Hutka, Růžová). V roku 1968 pripravoval Radim Vašinka so súborom Orfeus inscenáciu dramatického skeču Čaj, premiéra sa konala v júni 1969. V roku 1971 sa Čaj stal zámienkou k zákazu činnosti Orfea. Kniha je doplnená blokom spomienok na Šárku Smazalovú a úryvkom z doteraz nepublikovanej poviedky Lorelai D. Pithartovej.
(ba)