V kuloároch strán sa množia predstavy o tom, kto s kým a proti komu

SDKÚ

V kuloároch stran sa začali vnútorné debaty o zostavení novej vlády. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER

SDKÚ

Zdroje v SDKÚ sa zhodujú v tom, že najlepším riešením je spoločný postup SDKÚ, KDH a SMK s HZDS.

Náš zdroj povedal, že "tuším sa vyjednáva v Trenčianskych Tepliciach", ale napríklad Viliam Veteška z HZDS je náchylný skôr k vláde s Ficovým Smerom.

Ďalší zdroj hovorí, že teraz je na ťahu Smer a záleží len na tom, ako sa rozhodnú v KDH. "Viem, že je vnútri KDH tvrdý boj," hovorí jeden z vysokých predstaviteľov strany a vyslovil obavy, či KDH odolá lukratívnej ponuke Smeru a tlaku nižších funkcionárov KDH, aby išli do vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho Fico sa zameral na KDH a SMK, aby upokojil Brusel. V strane vládne presvedčenie, že voliči SDKÚ by privítali, keby predsa len KDH išlo s Ficom, "lebo každý by vedel, o čom to je".

Nášmu zdroju boli sympatické vyjadrenia podpredsedu KDH Lipšica, ktorý kritizoval svoje hnutie za to, že nepovedalo pred voľbami svoj postoj k vláde so Smerom. Na otázku, či by išla SDKÚ so Smerom, odvetil: "Vyzerali by sme ako somári."

Smer

Smer môže zostaviť rôzne koalície a vybrať si aj poradie, v akom osloví možných partnerov. Vo vedení Smeru je viac názorov, ktorej koalícii dať prednosť.

Menšej časti vedenia sa priveľmi nepáči možná koalícia s SMK ani zoskupenie Smer-SMK-KDH. Znamenalo by to vraj priveľký tlak na programové priority strany. "V žiadnom prípade sa nechceme vzdať niektorých našich agend a v takomto prípade by sme museli dosť ustupovať," povedal nám jeden zo zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšia časť vedenia naopak považuje práve túto alternatívu za vcelku dobrú. "Myslím si, že tie hrany nie sú také, aby sa nedali obrúsiť," tvrdil ďalší zo zdrojov.

Za vhodnú možnosť aj vzhľadom na voličov Smeru niektorí považujú koalíciu Smer-KDH-SNS, aj keď cítia, že práve Slotova strana by mohla priniesť nestabilitu.

Koalícia Smer-SNS-HZDS patrí medzi menej preferované, ale v žiadnom prípade nie je vylúčená. V Smere si nemyslia, že by Socialistická internacionála bola ostro proti takejto koalícii, skôr sa obávajú, že by sa mohla rozpadnúť.

Viacerí ľudia z vedenia Smeru si dokážu predstaviť aj "veľkú koalíciu", teda zoskupenie Smer-SDKÚ. Považujú ju však za krajnú možnosť, keby zlyhali iné alternatívy. Problém takejto koalície by podľa našich zdrojov nemusel byť ani tak v programoch strán, ako skôr v negatívnej reakcii voličov, ktorá by mohla do budúcnosti Smeru uškodiť.

SkryťVypnúť reklamu

SMK

SMK má záujem vstúpiť do vlády, ale nie za každú cenu. Vláda by musela byť stabilná, povedali nám o jednej zo základných podmienok viaceré zdroje z vedenia strany.

V SMK sa považuje za samozrejmosť, že nevstúpi do žiadnej koalície s SNS, je to však jediná strana, ktorá je vopred vylúčená. Hrozba, že by vznikla vláda zložená zo Smeru, SNS a HZDS, by podľa našich informácií mohla zvýšiť záujem SMK o účasť vo vláde, aby strana zabránila vytvoreniu "najhoršej možnej alternatívy".

Ani jednu z možných koalícií nepovažujú v SMK za ideálnu. Koalíciu Smer-KDH-SMK považujú za pravdepodobnejšiu než koalíciu SDKÚ-KDH-SMK a HZDS. Rizikovým faktorom je totiž práve HZDS, kde hrozí nestabilita, tvrdia naše zdroje. Ďalšou neznámou je pre SMK i to, ako by sa HZDS vyrovnalo s ďalším pôsobením Vladimíra Mečiara.

SkryťVypnúť reklamu

V Smere sa ako o jednej z alternatív hovorí o koalícii s HZDS a SMK. V SMK považujú túto možnosť za veľmi málo pravdepodobnú. Preferuje sa totiž najmä pokračovanie spolupráce s KDH. SMK zatiaľ vyčkáva, s akými ponukami prídu Fico a Dzurinda.

SNS

Vplyvní ľudia z SNS pripúšťajú akúkoľvek koalíciu, v ktorej by nebola SMK. V strane nie je žiaden problém s tým, či bude budúca koalícia s ich účasťou pravicová, alebo ľavicová. "Hlavné je, aby bola proslovenská," povedal nám jeden zo zdrojov.

Ľudia z vedenia SNS sú presvedčení, že dokážu vyriešiť programové rozdiely v prípadnej koalícii so Smerom, HZDS, KDH i s SDKÚ, "pokiaľ to bude pronárodné" a nemajú problém ani s minulými konfliktmi medzi ich stranou a Vladimírom Mečiarom. Poukazujú na to, že ich voliči majú podľa prieskumov blízko k Smeru i HZDS, čím naznačili, aká by bola ich preferovaná koalícia.

SkryťVypnúť reklamu

HZDS

Je otvorené vláde s viacerými stranami. Jeden z dobre informovaných členov tvrdí, že ak HZDS nebude vo vláde, ľudia stratia dôveru k Vladimírovi Mečiarovi i k strane. HZDS sa bude snažiť dostať do vlády za istých podmienok, ale je obava "či nás niekto aj pozve do vlády, lebo viete, aké sú názory na nášho predsedu".

"Sú brnkačky na nás. Už do nás drgol Smer, SDKÚ i KDH, ale neboli stanovené termíny. Bola len otázka, či by sme sa stretli a nezačali sa trošku rozprávať," hovorí náš zdroj. Podľa neho jednoduchá by nebola vláda ani s Ficom. "Sú vyskladaní z akciových spoločností, tam sa môže udiať vecí. Ešte nie sú ani vo vláde a aké majú spôsoby."

Iní ľudia z vedenia HZDS skôr preferujú koalíciu s pravicou. Tvrdia, že je to hlavne z programových dôvodov a zároveň by to pomohlo strane dostať sa do medzinárodných štruktúr. "Nemali by sme problém byť solídnym partnerom pravicovým stranám," povedal nám zdroj. Zároveň naznačil, že v HZDS by sa našla vôľa pokúsiť sa vyhovieť požiadavkám pravice, medzi ktorými je hlavne "HZDS bez Mečiara".

SkryťVypnúť reklamu

KDH

Neoficiálne jeden z vysokopostavených členov strany hovorí, že strana bola zaskočená výsledkom volieb a "rozdýchava ho". V KDH diskutujú, čo je z dlhodobejšieho hľadiska pre Slovensko lepšie.

Na otázku, aký je názor v strane na koalíciu s Ficovým Smerom, zdroj odpovedal: "Zatiaľ to vidím ako väčšinový názor, ale nie za každú cenu. Ak sa budú rešpektovať veci, na ktorých nám záleží a neboli by sme v tom sami." Dodal, že tak tretinový názor je odísť do opozície.

Iný predstaviteľ strany naopak povedal, že proti spolupráci s Ficom je väčšina.

(knm, sp,mož)

Pozn. Vychádzali sme z neoficiálnych vyjadrení z prostredia strán, lebo verejne sú politici veľmi zdržanliví v rozhovoroch o vytváraní novej vládnej koalície.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 642
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 509
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 030
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 425
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 116
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 035
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 798
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu