building psychologička Soňa Hermochová hovorí, že na našom trhu je množstvo publikácií, ktoré sú orientované na teambuilding. Hermochová však tvrdí, že tie, ktoré sú prekladmi cudzojazyčných textov nemusia vždy pomôcť. Naopak - pretože pochádzajú
z iného kultúrneho prostredia a používajú iné vzorce správania, môžu (najmä v rukách neskúseného) aj poškodiť. Hermochová teda ponúka na problematiku pohľad, ktorý vychádza zo skúseností domácich.
Aspoň nahliadnuť do knižky sa pravdepodobne mnohým oplatí - každý z nás je členom nejakej skupiny, dostáva sa do kontaktu s ľuďmi a musí sa s nimi naučiť vychádzať. Soňa Hermochová upozorňuje, že i keby sme mali v detstve ideálne podmienky pre harmonický rozvoj, proces psychosociálneho učenia je takmer nekonečný; nielen preto, že starneme a presúvame sa do iných skupín, ale aj preto, že sa musíme prispôsobovať celospoločenským zmenám. A i keď je ťažké predstaviť si, že každý z nás by mal možnosť alebo by bol ochotný absolvovať komplexný psychosociálny výcvik, dajú sa predvídať cesty, ktoré by mohli viesť k zlepšeniu psychosociálnych zručností celých skupín. Tak by sa snáď znížil počet konfliktov a nezvládnutých vzťahov.
V knižke preto nájdete kapitoly, ktoré sa venujú výcvikovým programom, ale aj kapitolky o tom ako predchádzať krízam, stať venovaná fenoménu hry a mnoho ďalších.
Ako sama autorka podotýka, jej čitateľmi pravdepodobne nebudú manažéri veľkých firiem so zahraničnou účasťou - tí majú vlastné know-how. Môžu nimi však byť tréneri, riaditelia škôl, vedúci menších firiem a podobne. Knižku na náš trh prináša vydavateľstvo Grada. (gal)