
Z troch južných urugaujských provincií museli tento týždeň kvôli záplavám evakuovať niekoľko stoviek obyvateľov. Meteorológovia predpovedali, že vlna búrok sa presunie aj na sever krajiny. FOTO – TASR/AFP

Živelné pohromy na zemeguli:
16. 3. 2002 – 22. 3. 2002
Mŕtva zóna pri Floride
Rozsiahlu morskú oblasť s lepkavou čiernou vodou, takmer bez morských živočíchov a rastlín, objavili rybári pozdĺž juhozápadného pobrežia Floridy. Takzvaná mŕtva zóna sa tiahne od severu Maratónskeho ostrova až po oblasť Desaťtisíc ostrovov, ktorá je známa ako lukratívny rybársky raj. Špecialista na vyhľadávanie rýb Tim Daniels povedal: „Množstvo malých rastliniek sa tu zo dna vyplavuje na hladinu mŕtvych a zhnitých.“ Podľa ďalších rybárov čierna masa nepredstavuje červený príliv. Svedkovia tvrdia, že ryby sa pri mŕtvej zóne správajú čudne – vyskakujú a pôsobia tak, akoby nechceli byť vo vode. Obrovská masa čiernej vody sa údajne pohybuje k národnej morskej rezervácii Floridské ostrovčeky, kde sa nachádzajú najväčšie koralové útesy v USA.
Rozpad ľadovca
Obrovský ľadovec, väčší než celý americký štát Delaware, sa odtrhol v Amundsenovom mori od Antarktídy. Uvádza to správa amerického Národného ľadového strediska v Colorade. Ľadový kus sa vzápätí roztrieštil, takže do mora z neho vyplávali tisícky menších ľadovcov. Podľa vedcov rozpad asi 500 miliárd ton ľadu spôsobilo prudké zvyšovanie teploty v tejto oblasti za posledných päťdesiat rokov. Odtrhnutie ľadovca je najväčšou udalosťou tohto druhu za obdobie tridsať rokov, odkedy sa pevninský ľadovec zmenšuje.
Piesočné oblaky v Pekingu
Pravidelné obdobie oblakov prachu, známe ako „šačenbao“, zavítalo tento rok do hlavného mesta Číny, Pekingu, prv než zvyčajne. Na vine sú silné marcové vetry, ktoré dohnali žltkastý piesok a štrk z púšte Gobi. Obyvatelia mesta si musia chrániť nos a ústa šálmi alebo chirurgickými rúškami a špáry pod prahmi dvier a okennými rámami upchávajú papiermi či iným izolačným materiálom. Čínska meteorologická stanica oznámila, že situácia je tento rok horšia najmä kvôli nedostatku zrážok a vysokým teplotám v priebehu zimy.
Erupcia sopky na Kamčatke
Na Ďalekom východe vybuchol vulkán Karimskij. Výbuch vyvolal stovky zemetrasení, ktoré pocítili najmä v priľahlých oblastiach pri Petropavlovsku-Kamčatsku na polostrove Kamčatka. Päťstotridsaťšesť metrov vysoká sopka, ktorá patrí k najaktívnejším na svete, chrlila na oblohu ruského Ďalekého východu oblaky popola. V roku 1996 dal vulkán o sebe vedieť silnými erupciami, ktoré sa prejavili mnohými zemetraseniami o sile 7 stupňov a ktoré vytvorili v pôde okolo hory hlboké trhliny.
Záplavy v Amerike
Silné dažde a búrky vyvolali prudké záplavy v mnohých oblastiach na východe Spojených štátov, od Texasu až po Apalačské pohorie. K najpostihnutejším štátom patria Kentucky a Tennessee, kde sa aj najmenší vodný prúd zmenil na smrtiacu riavu. Niektoré rieky dosiahli úroveň 100-ročnej vody.
Severný Irán bez lesov?
Podľa správy iránskeho ministerstva životného prostredia lesy v severných oblastiach Iránu zrejme celkom zmiznú. Námestník ministerstva vyzval preto k okamžitým opatreniam. Upozornil, že nezákonný výrub stromov na kúrenie a nedávne ničivé záplavy túto hrozbu ešte viac priblížili. Oznámil tiež, že lesy „stratili schopnosť plniť si základnú úlohu, ktorou je prevencia pred záplavami a eróziou pôdy“.
Zemetrasenia
Zemetrasenie o sile 5,6 stupňa Richterovej stupnice postihlo strednú Panamu. Vydesení obyvatelia vybehli z obchodov a domov do ulíc.
Nie sú známe žiadne zranenia, ale jeden z domov v starej štvrti hlavného mesta Panama City otrasy značne poškodili.
* Pohyby Zeme pocítili aj v južnom Ekvádore, východnom a západnom Japonsku, indonézskej oblasti Bandského mora, ako aj v južnej Kalifornii.
Ohrozený cintorín
Hoci už od roku 1949 sa na pôvodnom mestskom cintoríne v meste Superior v americkom štáte Colorado nepochováva, predstavitelia mesta oznámili, že v posledných mesiacoch tam pozorujú nezvyčajný pohyb. Ide o tzv. prériové psy, vegetariánske hlodavce, ktoré vyhrabali dvojmetrové a hlbšie jamy a vytvorili podzemnú sieť tunelov.
Úrady sa obávajú, že psy sa dostanú až k mŕtvym. Zvieratá už údajne povynášali na povrch kovanie rakiev a kúsky dreva, ale aj útržky odevov pochovaných. Mesto robí teraz zbierku – potrebuje 82 000 dolárov, aby vybudovalo okolo historického pietneho miesta plot a skúma možnosti, ako živočíšnych votrelcov vyhnať.
Autor: STEVE NEWMANThe Los Angeles Times Syndicate