Ľudí, ktorí z pozície moci ohrozujú moju slobodu, teda nepribudlo. Pribudol len neviditeľný človek vo funkcii, ktorá má byť odvodená od jeho morálnej autority. Keďže žiadnu nemá, nemá ju ani funkcia.
Po tomto chlácholivom úvode poďme k podstate abstraktného zdesenia. Týka sa krajiny, v ktorej so železnou pravidelnosťou platí pravidlo o víťazstve neosobnosti. Práve na príklade obhajoby ľudských práv je to vidieť zreteľnejšie ako inokedy.
Ľudské práva sa stali veľkou témou druhej polovice minulého storočia. Na začiatku boli intelektuáli, pupočnou šnúrou napojení na svojich predchodcov osvietencov, za nimi nasledovali politici. Právnici sa dostali k slovu až ako poslední, hoci dnes to vyzerá tak, ako keby im táto agenda patrila odjakživa.
Téma ľudských práv je výnimočná, preto odpudzuje priemerných a priťahuje osobnosti. Pritiahla takých ľudí ako Václav Havel, Andrej Sacharov, Adam Michnik, Philip Roth, po nich Margaret Thatcherovú, Richarda von Weizsäckera, Olofa Palmeho, a napokon z právnikov menujme Otakara Motejla či Jána Čarnogurského, aby sme mali kohosi aj z domova.
Čo na to Kandráč? S ľudskými právami mal spoločné len to, že zaradený v komunistickom priemere vždy stál na strane tých, ktorí tie práva obmedzovali. Kandráčovou najzreteľnejšou vlastnosťou je však niečo iné. To, že je neviditeľný, že je neosobnosť.
Poslanci, ktorí ho zvolili za hlavného obhajcu ľudských práv, nechceli priamo zaútočiť proti týmto právam. Sú totiž rovnako priemerní ako neviditeľný Kandráč, a preto ich samotná téma odpudzuje. Jeho zvolením jednoducho popreli, že nejaké ľudské práva existujú. Ako keď dieťa zavrie oči v presvedčení, že keď nič nevidí, nič neexistuje.
Abstraktné zdesenie nad touto krajinou sa týka toho, že víťazstvo neosobností sa stalo pravidlom. Už desať rokov neomylne platí napríklad v politike. Preto v tejto krajine neexistujú veľké témy a všetko okolo nás dostáva sivú farbu priemeru. Ako keby sa celá krajina usilovala zo všetkých síl zatvoriť oči v nádeji, že problém možno prestane existovať.
Autor: Martin M. Šimečka