Prvou zvažovanou možnosťou je darovať bezcenné akcie Fondu národného majetku a zbaviť sa tým povinnosti platiť poplatky. Druhý návrh prináša ďalšiu výhodu - ľudia zostanú vlastníkmi týchto akcií, takže ak sa mŕtve spoločnosti náhodou preberú k životu, môžu z toho akcionári profitovať. Podstata tohto návrhu spočíva v tom, že stredisko vytvorí databázu bezcenných akcií a bude ju viesť zadarmo. Poplatky bude pýtať až vtedy, keď bude vlastník akcií žiadať od strediska informačné služby alebo s nimi bude chcieť hýbať.
Poplatky nepovažuje za korektné ani Úrad pre finančný trh (ÚFT). Má podozrenie, že stredisko by za vedenie mŕtvych akcií, ktoré už vlastne akciami ani nie sú, poplatky vyberať nemalo. Generálna riaditeľka strediska Emília Palková obvinenie odmieta s tým, že majiteľov akcií nepoškodilo stredisko, ale akciové spoločnosti. Zákon totiž hovorí, že stredisko môže akcie z registra vymazať iba na žiadosť ich emitenta alebo na pokyn súdu, či ÚFT.
Sporné sú najmä poplatky za akcie vytunelovaných firiem a spoločností, ktoré majú nástupníka, ale ten nové akcie nevydal. Akcie predchádzajúcej spoločnosti totiž môžu zaniknúť až vydaním nových. A práve preto musí stredisko podľa ministerstva financií tieto emisie viesť, aby drobní akcionári vedeli nárok na nové akcie preukázať.
Viaceré spoločnosti si v súčasnosti neplnia svoje zákonné povinnosti a podľa nového zákona budú musieť byť stiahnuté z burzového trhu. V takom prípade budú musieť vyhlásiť verejnú ponuku, čiže ponúknuť všetkým akcionárom odkúpenie ich akcií. Väčšina z týchto firiem, ktoré dlhodobo ignorujú zákon, si však pravdepodobne nesplní ani túto povinnosť.
Stredisko trápi okrem sťažností ľudí na poplatky aj konanie Protimonopolného úradu (PMÚ). Týka sa to minuloročnej zmeny cenníka poplatkov, ktorá znamená pre veľké spoločnosti astronomické náklady za vedenie účtu. Protimonopolný úrad oznámil Úradu pre finančný trh, že schválil stredisku cenník, ktorý je v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže a mal by ho preto zrušiť. Podľa hovorcu ÚFT Marka Kačmára však zákon neumožňuje, aby úrad svoje rozhodnutie odvolával alebo menil. To môže len súd, prokurátor alebo zmenou cenníka samotné stredisko. Protimonopolný úrad dal finančnému úradu čas do konca mesiaca, takže na odpoveď mu zostávajú už len štyri pracovné dni.
Stredisko bude tento rok žiadať o licenciu centrálneho depozitára. Ak ju dostane, bude fungovať na členskom princípe. Ako depozitár bude viesť účty iba svojim členom a oni budú zasa viesť účty svojim klientom. Pôjde teda o podobný systém, aký dnes už funguje na burze cenných papierov - keď chce niekto kúpiť alebo predať cenné papiere, musí postupovať cez obchodníka, ktorý je členom burzy.
Účty s bezcennými akciami pritom zostanú v evidencii depozitára. Z tejto starej databázy bude poskytovať depozitár len informačné služby. Ak niekto, kto v nej účet má, potom uzatvorí obchod s cenným papierom, niektorý z členov mu založí nový účet, čo však nebude zadarmo. Starý účet zanikne.
Nový cenník by mal byť kvôli tejto štruktúre zostavený úplne inak. „Stredisko nepočíta s tým, že keď dostane povolenie na činnosť depozitára, bude spoplatňovať vedenie cenných papierov ročným poplatkom,“ povedala Palková. „Na druhej strane budeme mať stále náklady na udržiavanie databázy, takže informačné služby budú drahšie.“