
Predseda Zväzu Rusov na Slovensku Ing. Alexander Čumakov, DrSc., sa narodil na Slovensku ako potomok ruských porevolučných emigrantov. Je presvedčený, že Rusi by mali byť uznaní na Slovensku ako národnostná menšina.
Predsedom Zväzu Rusov na Slovensku je Ing. ALEXANDER ČUMAKOV, DrSc., vedecký pracovník Ústavu anorganickej chémie SAV. Narodil sa na Slovensku ako potomok ruských porevolučných emigrantov. Jeho otec bol riaditeľom Výskumného ústavu pasienkov a lúk – v 60. rokoch ho odvolali na základe udania, že v roku 1915 bol vysokým cárskym dôstojníkom. Vtedy mal však iba 17 rokov. Alexander Čumakov je aj dirigentom zboru v pravoslávnom kostole sv. Mikuláša v Bratislave.
Zväz Rusov žiada slovenské úrady, aby uznali Rusov na Slovensku ako národnostnú menšinu. Dostal však stanovisko, že Rusi na Slovensku nie sú autochtónnymi, teda pôvodnými obyvateľmi.
S akými argumentmi sa uchádzate o štatút národnostnej menšiny?
Ústava hovorí, že žiadnemu občanovi SR nesmú byť upreté jeho práva. Nikde v ústave nie je definovaná potreba autochtónnosti menšiny, táto požiadavka sa u iných menšín nevyžadovala. Preto si myslíme, že je to zámienka s politickým pozadím. Keď sme vládu žiadali listom o vysvetlenie pojmu autochtónnosti, nedostali sme odpoveď. Autori tejto formulácie nemajú na to žiadne argumenty. Rusi sú však Slovania a Slovania sú tu autochtónni, ostatní sem prišli.
Ako vás podporuje ruské veľvyslanectvo?
Morálne. Nemajú právny podklad, ináč by zasahovali do právomoci suverénneho štátu, lebo členovia Zväzu sú občanmi Slovenska. Výnimku nedávno urobil veľvyslanec, keď bol u podpredsedu vlády pre menšiny Pála Csákyho, aby sa informoval o príčinách, ktoré stoja proti prijatiu našej menšiny do Rady pre národnosti a etnické skupiny. Čosi iné je Ruské centrum vedy a kultúry, ktoré nám vychádza v ústrety. Máme tam stretnutia, zasadá tam redakčná rada a predsedníctvo zväzu. Máme tam nedeľnú školu ruštiny, do ktorej chodí asi pätnásť až dvadsať detí. Okrem toho sú tam kurzy ruštiny pre dospelých. Slováci konečne pochopili, že aj ruština im môže pomôcť v obchode. V súčasnom Rusku nájdete tovar všetkých našich susedov, len nie zo Slovenska. Mnohé fabriky väčšiu časť svojej produkciu predávali práve do Ruska – teraz nemajú kde.
Máte kontakty s ruskými podnikateľmi u nás?
Áno, snažíme sa o to. Na Slovensku je ich asi stovka. Uchádzali sme sa o možnosť získať ako združenie jedno percento z daní z príjmu – prihlásili sme sa asi dva týždne pred konečným termínom, ale už nám žiadosť nevzali. Pokúsime sa na budúci rok. Počítame s tým, že nám títo podnikatelia pomôžu. Pomôcť môžeme aj my, veď poznáme Slovensko lepšie ako oni.
Ste Rus, ktorý sa narodil a celý život prežil medzi Slovákmi. Čo máme spoločné a v čom sme odlišní?
Máme podstatne viac spoločného ako rozdielneho. Spoločnú máme lásku k spevu, možno aj k alkoholickým nápojom, pohostinnosť. Máme veľmi blízku reč, jej spoločným základom bola liturgická reč Cyrila a Metoda, ktorá sa v Rusku udržala, lebo tam ostalo pravoslávie.
Rozdielne… Na Slovensku po vyhnaní Cyrila a Metoda prevládli iné konfesie, ktoré so sebou priniesli aj inú mentalitu, západnú, viac racionálnu. Kdežto v Rusku aj vplyvom východných náboženstiev – islamu, budhizmu, ale aj judaizmu, prevláda viac duchovnosť. Slováci by mali byť snáď viac hrdí na to, že sú Slováci. Je to národ, ktorý tu žije tisícročie, a napriek tlakom z rôznych strán, najmä z juhu, sa udržal slovenský jazyk. Žiaľ, mnohí politici na Slovensku zabúdajú, že prednedávnom bola pre nich „vzorom Moskva“, teraz sa k nej obracajú chrbtom.
Vy sám ste nežili v bývalom ZSSR, hoci ste ho navštevovali. Často cestujete aj do dnešného Ruska – ako sa vám vidí?
Dnešné Rusko ťažko posudzovať, veľa sa zmenilo. Najmä čo sa týka čistoty a poriadku, je to podstatne horšie. V minulosti bolo ruské metro miestom, kde sa, obrazne povedané, „mohlo na zemi spať“. Za odhodenie odpadku bola pokuta tri ruble – a fľaša vodky stála dva ruble päťdesiat! Morálka sa veľmi uvoľnila. Po ekonomickej stránke Rusko silne padlo. Rozpad ZSSR, podobne ako rozpad Československa pomohol iným, nie jeho obyvateľom. Hovorí sa, že to bol aj zámer ako oslabiť Rusko.
Malo by Slovensko vstúpiť do NATO?
Nie som tej mienky. NATO je útočný pakt – ale proti komu? Rusku? Veď Varšavský pakt už neexistuje! Putin navrhuje urobiť európske obranné združenie. Vstúpme do Európskej únie, to je obchodné spoločenstvo. Ale na rovných základoch, aby neboli poškodení napríklad naši poľnohospodári.
Myslíte si, že prezident Putin je správny politik na svojom mieste?
Predchádzajúce vedenia urobili viacero chýb – rozdelili a rozdali Rusko. Už cári budovali ruské impérium ako jednotný hospodársky a politický celok. Necentralizovali všetku moc iba do Ruska, ale aj na Ukrajinu, Bielorusko či Kaukaz a Zakaukazsko. V týchto krajinách ostali mnohé špecializované podniky, ktoré teraz v Rusku chýbajú, treba ich znovu budovať. Putin to teraz horko-ťažko dáva dohromady. Zvyšuje platy, penzie, pomáha vede, aby vysokokvalifikovaní vedci z krajiny neodchádzali. Myslím si, že momentálne je to človek na pravom mieste.
Na označenie niečoho, pre cudzinca na Rusovi záhadného, nepochopiteľného, sa zvykne používať pojem „ruská duša“. Existuje podľa vás ruská duša?
Je to niečo iracionálne a ťažko pochopiteľné. V Rusku sú mnohé veci u nás nepochopiteľné. Napríklad, ak k vám príde návšteva a povie vám – my k vam s nočovkoj – znamená to, že sa u vás pobavia, navečerajú a budú spať.
…a vy ich prijmete.
Iste. Aj som bol v tom vychovaný a mám to asi v génoch. Neviem to definovať, ale cítim to.
FOTO – PETER PROCHÁZKA