
Pred bránami Medzinárodnej konferencie OSN o financovaní rozvoja nechýbali ani anarchisti. FOTO - TASR/AP
MONTERREY - Americký prezident George Bush včera počas záverečného dňa konferencie o financovaní rozvoja, ktorá sa pod patronátom OSN konala v mexickom Monterrey, podmienil pomoc svojej krajiny rozvojovému svetu tým, že začne bojovať s korupciou. Vo svojom príhovore zároveň delegátov 171 krajín vyzval, aby zrušili obchodné bariéry, čo „predstavuje najlepšiu cestu pre rozvoj“.
Táto Bushova výzva prišla v čase, keď Rusko, Brazília, Čína a Európska únia ostro kritizujú USA za zavedenie dovozného cla na oceľ.
„Keď štáty rešpektujú vôľu svojich občanov a investujú do vzdelania či zdravotníctva, potom je každý dolár na rozvojovú pomoc užitočný,“ poznamenal podľa agentúry Reuters americký prezident. Zahraničnú pomoc však okrem odstránenia korupcie podmienil aj politickými a ekonomickými reformami.
„Do Monterrey som prišiel potvrdiť záväzok USA zvýšiť pomoc pre rozvojové štáty o 10 miliárd dolárov,“ vyhlásil pred niektorými delegátmi, ktorí počas predchádzajúcich dní konferencie Washington kritizovali za nízku pomoc pre chudobné štáty.
Podľa generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana možno summit označiť za úspech iba vtedy, ak sa v relatívne krátkom čase podarí získať dodatočných 50 miliárd dolárov. Tie by mohli pomôcť naplniť záväzky miléniového summitu OSN spred dvoch rokov, ktorých hlavným cieľom je znížiť chudobu vo svete o polovicu.
Kubánsky prezident Fidel Castro musel z Mexika pred Bushovým príchodom odísť. Vo svojom štvrtkovom príhovore zodpovednosť za chudobu vo svete pripísal bohatým štátom a Medzinárodnému menovému fondu. Po tomto výroku odletel do Havany, keďže podľa viacerých zdrojov citovaných mexickým denníkom Reforma Bush podmienil svoju účasť na summite tým, že sa nestretne s človekom, ktorého sám považuje za diktátora. „Súčasný svetový poriadok prispieva k rabovaniu a vykorisťovaniu tak ako nikdy v histórii,“ vyhlásil Castro a dodal, že „nemôže ďalej zotrvať na konferencii vzhľadom na špecifickú situáciu“. Na ďalšie rokovania poslal predsedu kubánskeho národného zhromaždenia Ricarda Alarcóna. Ten na otázku novinárov, prečo kubánsky prezident tak skoro odletel, odpovedal: „Opýtajte sa Busha.“ Castro sa vrátil do Havany pred tým, ako Bush prekročil mexické hranice.
Slová kubánskeho prezidenta sa nepozdávali ani premiérovi predsedajúcej krajiny EÚ - Španielska Josému Maríovi Aznarovi. S výrokmi kubánskeho prezidenta nesúhlasil a v Mexiku predniesol záväzok únie podporiť rozvojovú pomoc. Rovnako zopakoval výsledok z minulotýždňového summitu EÚ v Barcelone, na ktorom sa pätnástka dohodla na zvýšení rozvojovej pomoci o ďalších 6 miliárd eur. Celková suma by tak mala dosiahnuť 28 miliárd eur, čo je polovica svetovej rozvojovej pomoci. (taa)