Kladivova opera má 17 minút

Vo zvukárskej miestnosti bez okien, uprostred obrátenej pyramídy Slovenského rozhlasu sedí nenápadný zamestnanec, spevák a skladateľ JÁN BOLESLAV KLADIVO. Práve mu vyšiel vo vydavateľstve Slnko Records (


J. B. Kladi. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC



a vo ank">www.slnkorecords.sk) tretí album Celý život na tigrovi. Je tam päť pesničiek a dohromady trvá iba 17 minút.

Poetický technokrat

„Jednoducho som im ponúkol päť pesniček a oni to zobrali,“ povedal o ľuďoch z instantného vydavateľstva, ktorí sa hudobnému priemyslu postavili chrbtom a oficiálne napaľované cédečka začali vydávať prakticky zo dňa na deň. „Prečo nevydávať projekty, ktoré sú ucelené a majú zmysel. Prečo by opera nemohla mať sedemnásť a nie sedemdesiat minút?“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na jeho stole leží jeden z bilingválnych dielov Sherlocka Holmesa, v jeho taške básne ruskej poetky Cvetajevovej a na polici nejaká zabudnutá sovietska brožúrka o elektronických nástrojoch šesťdesiatych rokov. Toto je svet, v ktorom sa pohybuje. J. B. Kladivo o sebe tvrdí, že je technokrat živený poéziou.

Nemenný hlas

Od jeho predošlého albumu Sovy v tme tancujú ubehli viac ako dva roky. A to stačilo, aby začal na Tigrovi experimentovať so súčasnými hudobnými trendami, čo je na človeku, ktorý má pevný pracovný čas a večer sa ponáhľa k rodine, zvláštne.

„Kedysi ma viac zaujímal text, dnes sa zasa viac venujem kompozícii. Baví ma čítať o vážnej hudbe, pretože samotné texty sú niekedy zaujímavejšie, ako ju počúvať,“ hovorí o pozorovaniach, ktoré chce zúročiť v popmusic.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho predošlé pesničky vychádzali z klasických žánrov - popu, šansónu, rocku. Na Tigrovi sa prvýkrát objavujú moderné rytmy - trip hop alebo house. Nad nimi sa však nesie nemenný Kladivov hlas, charakterizujúci jeho predošlé nahrávky. „Pracujem ako s kolážou, moje pesničky nie sú house, triphop, jednoducho beriem si aktuálne rytmy. K nim robím texty, ktoré sú protikladom. Tým chcem dosiahnuť to napätie,“ rozmýšľa.

Takže sleduje, čo sa deje v hudbe? „Hej, ale nejako intenzívne ju nepočúvam,“ dodáva sprisahane.

Čítanie o Zappovi

J. B. Kladivo by bol možno ďalším anonymným človiečikom Slovenského rozhlasu, nebyť nekonvenčného Rádia Ragtime, ktoré ho predstavilo svetu v hitparáde Karamba, kde sa svojho času pobil o prvé miesto s Nickom Cavom.

Ešte predtým Kladivo po večeroch nosil rozhlasové káble, nastavoval mikrofóny a musel počúvať veci, ktoré sa mu nie vždy páčili. Keď odišiel hlavný zvukár, zostal mu na nahratie vlastných pesničiek voľný priestor: „Mal som na to ani nie hodinu, podľa toho, kedy odchádzal posledný autobus,“ spomína.

SkryťVypnúť reklamu

Na odloženom syntetizátore nahral na dve stopy pesničky Mariena, Budem tu a ďalšie. To už jeho nahrávky držal v rukách Burlas a cez neho sa dostali až do hlavy Dana Baláža, ktorý ich pustil do rozhlasového éteru.

Tvrdí, že jeho prvé skladby mali byť skôr paródiou. „Zappu som nikdy nepočúval a prečítal som o ňom veľa knižiek.“ A práve Zappa, ktorý povzniesol paródiu amerického života na umeleckú úroveň, prebudil v Kladivovi skladateľské sklony, ktoré kedysi opustil v tínedžerskom veku.

Zrelé pesničky

V roku 1993 sa J. B. Kladivo objavil na jednom z prvých večerov dnes už mŕtveho Rádia Ragtime v divadle Stoka. Bol to malý šok. Ľudia zrazu hovorili o človeku s čudným menom, ktorý skladá zrelé pekné pesničky.

O rok vydal prvú demokazetu, o dva vyšiel jeho prvý album Nahá. Ten druhý Sovy v tme tancujú (december 1999) vznikal za prispenia rôznych hudobníkov priebežne niekoľko rokov. Na Tigrovi si už všetky party nahral sám. Zavrhol gitaru a naučil sa hrať na violončelo. To znie z každej jeho novej skladby.

SkryťVypnúť reklamu

Kladivove texty vháňajú do neživých predmetov dušu. „Aj technické výrazy obsahujú silné poetické náboje, prečo sa im vyhýbať.“

Opojený zvukom je schopný rozprávať o nahrávkach bábiky Britney Spearsovej. „Vieš, ona má tím ľudí, ktorý je vzdelaný v súčasnej vážnej hudbe - napríklad v dizajnovaní zvukov.“ Aký je rozdiel medzi ním a Britney? „Neviem, o čom spieva Spearsová, a možno, že je lepšia ako ja, ale po hudobnej stránke to je dobré. Ak by takto niekto zaznel na Slovensku, bol by asi génius, napriek tomu, že je to iba produkt.“

PETER BÁLIK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 200
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 868
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 750
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 940
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 915
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 724
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu