Policajti kontrolovali aj autá, či na nich nie sú pripevnené nálože. Hliadky stáli všade a pred bývalým sídlom habsburských cisárov Hofburgom, kde inokedy na tráve oddychujú Viedenčania, pre zmenu odpočívali dva vojenské vrtuľníky. Okolie Hofburgu a Dómu svätého Štefana bolo hermeticky uzatvorené, čo rozčúlilo majiteľov reštaurácií a kaviarní, ktorí prišli o tržby.
Viedenčanov Bush príliš nenadchol, alebo im to bolo jedno. "Medzi Rakúšanmi všeobecne prevláda nesúhlas s politikou Georgea Busha," tvrdí politológ z Viedenskej univerzity Ingfrid Schütz-Müller.
Vo Viedni preto boli dve demonštrácie. Prvá sa začala už doobeda, ale išlo skôr o punkrockový koncert pre stredoškolákov, ktorí mali dobrú zámienku uliať sa z vyučovania. Druhá, oficiálna, sa začala až podvečer, v čase, keď už bol americký prezident na ceste do Budapešti.
"To je typický rakúsky spôsob, ako sa vyhnúť možným problémom," vysvetlil profesor Schütz-Müller. Očakávali na nej asi desaťtisíc ľudí a transparenty, že americký prezident je najväčšou hrozbou pre celý svet. Prišli ich však len stovky.
Význam usporiadania summitu politológ nepodceňuje. "Ak dobre dopadne, je pre krajinu prínosom, pretože je pozitívne prezentovaná v zahraničných médiách. Okrem toho môže hrať úspešný summit a s ním spojené predsedníctvo v únii veľkú rolu v jesenných parlamentných voľbách," tvrdí.
Autor: JANA HOFFSTÄDTEROVÁ, Viedeň