Pavol Hrušovský (vpravo) a Vladimír Palko sú pred osudovým rozhodnutím. FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - KDH v týchto dňoch stojí pred jednou z najťažších dilem od svojho vzniku. Rozhoduje sa medzi troma možnosťami. Prvou je účasť vo vláde so silnou ľavicovou stranou, druhou ďalší veľký kompromis - pokúsiť sa spolu s SDKÚ a SMK o koalíciu s HZDS, treťou je odchod do opozície.
"V KDH ide o budúcnosť. Je pred zložitou dilemou a nech urobí čokoľvek, môže sa to skončiť zle," myslí si sociológ Pavel Haulík.
Rozhodovanie v strane je o to ťažšie, že KDH získalo vo voľbách len 8 percent, hoci ešte pred niekoľkými mesiacmi sa jeho preferencie pohybovali na podobnej úrovni ako SDKÚ.
Väčšina: S Mečiarom nie
Podľa informácií z kuloárov strany možnosť akejkoľvek koalície s HZDS je nateraz pre väčšinu vedenia KDH neprijateľná. "Aj v prípade odstúpenia Mečiara by to znamenalo legalizáciu všetkého, za čím HZDS stálo, takže s týmto takmer určite súhlasiť nebudeme," povedal SME zdroj z vedenia strany.
Ak by sa KDH rozhodlo ísť do koalície so Smerom, čo je možnosť, ktorú pripúšťa skupina okolo Pavla Hrušovského, narazilo by na nesúhlas časti voličov i radových členov. Haulík hovorí, že sa nedá presne určiť, aká časť voličov by sa mohla pre spoluprácu s Ficovou stranou od KDH odvrátiť, ale podľa prieskumu MVK z apríla si až 35 percent voličov KDH myslelo, že hnutie určite nepôjde do koalície so Smerom.
Kraje chcú ísť do vlády
Regionálne štruktúry však tlačia, aby strana do vlády išla - či už s Ficom, alebo s Dzurindom. Časť regionálnych štruktúr strany je totiž súčasťou miestnej štátnej správy a obáva sa výmeny. "To je vždy problém. Aparát chce byť za každú cenu vo vláde, nech to stojí, čo to stojí," hovorí Haulík.
Krajská rada v Banskej Bystrici včera schválila odporúčanie predsedníctvu strany, aby neodkladne začali rokovania so Smerom o vstupe do vlády. Pre SME to potvrdili niekoľkí členovia rady, hoci poslanec Peter Muránsky to oficiálne poprel.
Niektorí členovia považujú za dobrú možnosť, ako sa nespreneveriť doterajšiemu vymedzeniu sa voči ľavici, odchod do opozície. Navyše, vidia šancu zvyšovať si ako kritická pravicová strana popularitu. Haulík to však vidí inak: "Ak bude KDH bojkotovať ponuky Smeru, hrozí mu, že sa dostane na okraj a že ho SDKÚ vytlačí z priestoru, ktorý majú spoločný, tak ako sa to už raz skoro stalo v prípade SDK."
Problémom by mohlo byť aj to, ako KDH vysvetlí voličom, že by svojím odmietavým postojom umožnilo vznik koalície Smer-HZDS-SNS.
Súboj o post predsedu?
Informácie z vedenia hnutia hovoria však aj o tom, že KDH by sa mohlo zbaviť zodpovednosti odsúvaním rozhodnutia. "Proti Ficovi hrá čas, čo je pre nás istou výhodou," povedal zdroj z KDH.
Súčasná diskusia o postoji k vstupu do koalície môže viesť aj k otvorenému súboju o líderstvo v strane medzi Pavlom Hrušovským a časťou strany vedenou Vladimírom Palkom, ktorá je za odchod do opozície. "Pokladám to za nevyhnutné, lebo volebný výsledok je veľkým neúspechom Hrušovského, aj keď Palko je v tom podľa mňa takisto. Nešlo o to, či bola zlá kampaň, ale celé fungovanie v rámci predchádzajúcej koalície KDH nevyšlo," hovorí Haulík.
Čo by mohlo rozdeliť pravicu a ľavicu:
postoj k zmluve o výhrade vo svedomí, postoj k interrupciám, otázka rovnej dane z príjmu a pridanej hodnoty, spoplatnenie školstva, registrované partnerstvo, Mečiarove amnestie.Autor: wm