Beňová však nepredpokladá, že vznikne koalícia, na ktorú by musela reagovať Socialistická internacionála či ľavicoví europoslanci. Tí sa Beňovej v Bruseli vypytujú na možné koalície.
Európski socialisti tradične nevstupujú do vlády s nacionalistami, ale je to len nepísané pravidlo. Ak by Smer vzal SNS do vlády, zrejme by si Robert Fico musel vypočuť neoficiálnu kritiku z prostredia európskej ľavice.
Bývalý šéf SDĽ Peter Weiss povedal, že v dokumentoch socialistov síce nie je žiadne ustanovenie, ktoré by vylučovalo spoluprácu so stranou typu SNS, ale je to skôr vec "hodnotnej výbavy a politickej praxe".
Podľa neho v posledných rokoch sociálni demokrati na rozdiel od konzervatívcov nikdy nekoketovali s účasťou vo vláde s takými ľuďmi, ako bol napríklad Haider v Rakúsku. Pravica podľa Weissa vždy bývala tolerantnejšia k pravicovo-extrémistickým stranám.
Upozornil tiež na to, že v západnej Európe sú aj tolerovanejšie strany ako SNS. "Je to teda taký všeobecný oportunizmus. Dzurinda by tiež so Slotom išiel, keby mu v tom nebránila snaha získať do koalície aj SMK," myslí si.
Weiss neočakáva, že by sa predseda Smeru Robert Fico spojil so Slotom, "nie je to ani jeho priorita a skutočná túžba". Rozhovory so SNS považuje skôr za súčasť taktiky, podobne ako bolo taktikou predsedov SDKÚ a KDH, ktorí sa tiež od Slotu nikdy nedištancovali.
(sp)