FOTO
BRATISLAVA - SMK volili aj Slováci. Dokonca v okrese Žilina, ktorý je považovaný za baštu predsedu SNS Ján Slotu, získala strana SMK 213 hlasov, teda 0,29 percenta. Pritom pri poslednom sčítaní sa tam k maďarskej národnosti prihlásilo len 124 obyvateľov, teda 0,1 percenta.
Sociológ Pavol Haulík hovorí, že ak volia SMK Slováci, sú to väčšinou ľudia žijúci na zmiešanom území alebo zo zmiešaných manželstiev.
Voličov si SMK našla aj v ďalších okresoch, kde sa k maďarskej národnosti neprihlásil pri sčítaní nikto alebo len 0,1 percenta obyvateľov. Ide o okresy Bánovce nad Bebravou, Skalica, Senica, Myjava, Ilava, Považská Bystrica, Ilava, Púchov, oravské okresy a severné a východné okresy východného Slovenska. SMK tam volilo vždy niekoľko desiatok ľudí - od 9 v okrese Medzilaborce po 91 v Ilave.
SMK v týchto okresoch volili "voliči slovenskej národnosti na protest proti rozhádanej politike slovenských parlamentných strán," mieni Pavol Haulík. Ako dodáva, títo voliči vnímajú zvady slovenských strán a SMK je pre nich kontrast - stabilná strana, menej skorumpovaná. O aké typy ľudí ide, bude zrejmé až pri podrobnejších analýzach prieskumov.
SNS pomohlo jej zjednotenie
SNS pomohol k volebnému úspechu koniec vnútorných hádok a zjednotenie. Kým vo voľbách 2002 sa voliči nacionalistov rozptýlili medzi dve národné strany a HZDS, v týchto voľbách sa zjednotili pri "relatívne silnej SNS a jej radikálnom lídrovi", tvrdí sociologička Oľga Gyárfášová.
Avšak Ján Slota, ktorý je lídrom SNS aj primátorom Žiliny, nezískal v okrese masovú podporu. Volilo ho 20,9 percenta voličov. Podľa sčítania Štatistického úradu SR žije v tomto kraji 97,9 percenta obyvateľov slovenskej národnosti, 1,1 percenta českej a po 0,1 percenta maďarskej a rómskej.
SNS nezvíťazila v nijakom kraji ani okrese. Najvyššiu podporu mala na Považí a Kysuciach. V okrese Kysucké Nové Mesto získala 24,7 percenta, v okrese Považská Bystrica 23,8 percenta, v okrese Bytča 28,8 percenta, v okrese Čadca 19,2 percenta. Silnú podporu mala aj na Orave v okrese Tvrdošín - 19,3 percenta.
Slota má voličov všade
Žilina sa nedá chápať ako bašta Jána Slotu, zdôrazňuje Haulík. Voliči sú tu podľa neho rozdelení, tak ako na celom Slovensku. Napriek tomu však Slota "zrejme dokáže udržať mesto v istom štandarde, keď si napriek negatívnemu vnímaniu roky dokázal udržať svoje postavenie ako primátor". Podľa sociológa sa nedá povedať, prečo má nacionalistická strana silnú podporu na Považí a Kysuciach, analýzy však ukázali, že SNS i HZDS majú podporu v regiónoch, kde mala v minulosti silnú pozíciu Hlinkova Slovenská ľudová strana. Pri rozhodovaní Žilinčanov navyše zrejme zohralo úlohu to, že Slotu poznajú aj ako primátora, nielen ako predsedu SNS. (haj)
Ani Maďari sa k urnám nenáhliliRekordne malá volebná účasť platí aj pre voličov maďarskej národnosti. V okresoch ako Komárno a Dunajská Streda vo voľbách jednoznačne zvíťazila SMK. V týchto okresoch dalo zároveň najmenej ľudí hlas SNS. V okrese Dunajská Streda sa k maďarskej národnosti prihlásilo pri sčítaní 83,3 percenta ľudí, 14 percent sa hlásilo k slovenskej, 1 percento k rómskej a 0,5 percenta k českej národnosti. SMK tu volilo 86,3 percenta ľudí, druhá skončila SDKÚ so 4,8 percentami a tretí Smer s 3,2 percentami. Volebná účasť v okrese bola 62-percentná.
V okrese Komárno sa k maďarskej národnosti prihlásilo 69,1 percenta ľudí, SMK dalo hlas 76,2 percenta voličov. Volebná účasť bola 54,5-percentná. SNS tu mala druhý najhorší výsledok, 2,7 percenta. Nasledoval ju Smer so 7,5 a SDKÚ so 6,3 percentami.
Sociológ Pavol Haulík hovorí, že bez SNS by bola volebná účasť v tzv. maďarských okresoch ešte menšia: "SNS a SMK fungovali vo voľbách ako spojené nádoby". Podobný názor má sociologička Zora Bútorová: "Už v predvolebných prieskumoch sa ukazovala slabšia motivovanosť a únava voličov maďarskej národnosti, a to, že nemajú od SMK veľké očakávania, že vyrieši ich sociálne problémy." (haj)
Ján Slota má voličov po celom Slovensku, Béla Bugár tiež, vrátane Žiliny. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK