ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
Podľa nových nariadení budú zamestnávatelia musieť napríklad "najneskôr po štyroch hodinách nepretržitej práce" s počítačom zabezpečiť jej pravidelné prerušovanie. Zamestnanci teda budú musieť po štyroch hodinách za počítačom odpočívať alebo robiť nejakú inú prácu.
"Chcel by som vidieť niekoho, ako to meria," poznamenáva tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.
Daniela Križanová z centrálneho úradu verejného zdravotníctva tvrdí, že na pracoviskách so "zobrazovacími jednotkami", jednou z ktorých je aj osobný počítač, vlani urobili takmer päťsto previerok. Prevažná väčšina zamestnancov si podľa nej mohla prestávku urobiť podľa potreby.
Nezmyselnej legislatívy, ktorá zamestnávateľom strpčuje život, je obrovské množstvo, tvrdí Martin Hošták. Až vtipné mu pripadá, že EÚ predpisuje počet toaliet na pracovisku. Únia zamestnávateľov už podľa jeho slov "kreuje expertnú skupinu", ktorá sa bude legislatívou zaoberať.
"Museli by sme mať asi jedného zamestnanca, ktorý by tieto veci neustále sledoval. A to nemáme," hovorí Michal, ktorý pracuje v rodinnej firme v Partizánskom. Dodržiavať takéto nariadenia si podľa neho môžu dovoliť len veľké spoločnosti. "V 99 percentách menších firiem na to ľudia kašlú. Čím menšia firma, tým menej času dať tieto veci do poriadku."
To sa však zamestnávateľom nemusí oplatiť. Daniela Križanová hovorí, že zamestnávatelia dostali od úradu verejného zdravotníctva sankcie aj pre nezabezpečenie vyhovujúcich monitorov. V 48 prípadoch im vraj nariadili odstrániť nedostatky.
Slovenské ministerstvá robia chybu, keď návrh predpisu odbavia vetou, že by nemal dosah na podnikateľské prostredie, mieni Martin Hošták. "Mnoho ráz tieto normy majú práve závažný vplyv," tvrdí.
Povinnosti však pribudnú aj štátu. Správu "o praktickom uplatňovaní" nariadenia o práci so zobrazovacími jednotkami bude musieť Európskej komisii zasielať každé štyri roky.
Zamestnanec za počítačom podľa EÚ
Obrazovka
Optimálna pozorovacia vzdialenosť medzi okom a sledovaným detailom závisí od veľkosti detailu a má byť medzi 500 mm a 700 mm (pri veľkosti detailu okolo 4,6 mm). Nesmie byť menšia ako 400 mm.
Pracovná plocha
Doska pracovného stola musí byť dlhá najmenej 1200 mm a široká najmenej 750 mm. Výška stola musí zodpovedať telesným rozmerom (650 mm pre ženy, 750 mm pre mužov). Primeraný priestor na zaujatie pohodlnej pracovnej polohy a nevyhnutné zmeny polohy nôh tak, aby voľný priestor pod pracovnou doskou mal výšku najmenej 650 mm, šírku 500 až 800 mm a hĺbku 750 mm.
Sedadlo
Výška sedadla sa musí dať nastaviť na 400 až 520 mm, hĺbka sedacej plochy má byť od 350 do 500 mm a šírka približne 480 mm.
Sedadlo je vhodné vybaviť aj sklopiteľnými opierkami predlaktia, ktorých výška nad sedacou plochou má byť 270 mm, minimálna šírka 70 mm a vzdialenosť medzi okrajmi opierok 500 mm.
Pre trvalú prácu treba priestor pre nohy vybaviť podložkou pod chodidlá s nastaviteľnou výškou a sklonom, s minimálnou dĺžkou 450 mm a šírkou 300 mm a s nekĺzavým povrchom. (joč)
(Zdroj: nové vládne nariadenie o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacími jednotkami.)