FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Tí, ktorí sa včera prišli rozlúčiť s Jánom Langošom, si mohli prvýkrát pozrieť zostrihané zábery z dokumentu Kristíny Vlachovej o Langošovi Cesta demokracie. Vlachová zbierala materiál od roku 2004, dokument sa nečakane skončí Langošovým vlastným pohrebom.
"Mal pregnantné myslenie. Česká republika vôbec nemá takého človeka, akého malo Slovensko. V Čechách, keď ide niekto do politiky, tak už musí byť aspoň trochu skompromitovaný," povedala Vlachová, ktorá Langoša snímala napríklad pri podpise zmluvy s riaditeľom Múzea holokaustu alebo počas prednášky diplomatov o tom, čo vlastne Ústav pamäti národa prinesie.
Priateľ Maďarov a Židov
"Do konca života ma bude mrzieť, že vtedy, keď si ako demokrat bol pripravený vstúpiť k nám Maďarom do nášho parlamentného klubu, my sme neboli na to pripravení," povedal predseda parlamentného výboru pre ľudské práva László Nagy. "V parlamente ťa mnohí považovali za dona Quijota, ktorý bojuje za ideály, ale bez reálnych úspechov. Ukázalo sa, že ty nie si don Quijot, ale reálny hrdina, ktorý sa nevzdáva."
Langošov zákon o pamäti národa podľa Nagya nedovolí, aby sme zabudli, že zlo je potenciálne v nás.
Hovorca Židovskej náboženskej obce Jaroslav Franek povedal, že Langoš je spravodlivý medzi národmi. "Tu nemám na mysli ocenenie udeľované z Jad Vašem, ale označenie cudzinca, v tomto prípade kresťana, ktorý pre svoje presvedčenie a postoje patrí k nám." Langoš bol podľa neho vizionár, jeden z najlepších priateľov židovskej komunity.
Svedomie nemôže mlčať
"Nesmieme dopustiť, aby bolo zabudnuté utrpenie," prihováral sa Langoš v dokumente smútiacim hosťom. "Sľubujem, že budú odhalení vinníci, ktorí toto utrpenie spôsobili. Svedomie nemôže mlčať. Zverejníme zoznamy sudcov, prokurátorov..." sľuboval z obrazovky.
Politici
S Langošom sa lúčili viacerí politici - Mikuláš Dzurinda, Béla Bugár, Pavol Hrušovský, Vladimír Palko, Daniel Lipšic, Iveta Radičová, Lucia Žitňanská, Ľudovít Kaník, Martin Pado. Pri vencoch na jeho pamiatku ako bývalého ministra vnútra držali čestnú stráž policajti v bielych rukavičkách. Ku koncu prišiel aj predseda Smeru Robert Fico. Prezident Ivan Gašparovič sa Langošovi poklonil ešte ako súčasť verejnosti dopoludnia.
"Čo chcel všemohúci povedať, keď dopustil také hrôzy ako bol holokaust? Čo sa stalo so starou kultúrou, že sme pripustili zločinecké režimy?" pýtal sa aj ich Langoš z obrazovky. Hovoril o Jalte a o tom, kto môže za to, že sme boli obeťami komunizmu.
"Jeho odchod nás zaväzuje, aby sme dokončili, čo on začal, aby sme neschádzali z cesty," povedal premiér Dzurinda.
Prejavy predniesli aj Ladislav Snopko, Martin M. Šimečka, Karel Schwarzenberg, Marián Gula z ÚPN, František Šebej, podpredseda českého Senátu Jiří Liška, primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský, Milan Paumer zo skupiny bratov Mašínovcov, Karol Noskovič z Konfederácie politických väzňov, český senátor Jan Ruml a vystúpila aj Langošova dcéra Lucia so slovami: "Ďakujeme, taťko."
Dobré ovocie
Patrik Dubovský z Ústavu pamäti národa rozprával o klokotajúcich srdciach mladých historikov a analytikov, ktorí sa radovali, keď sa dozvedeli, že ich prijali pracovať do ústavu. "Vieme, že sme tú šancu dostali v Tvojej celoživotnej viere a nikdy ju nezaprieme. Budeme dobrým ovocím na dobrom strome."
Na záver hrali Led Zeppelin Stairway to Heaven.