"Strany, ktoré majú pevné voličské jadro, majú väčšiu šancu na prežitie," myslí si sociológ z Inštitútu pre verejné otázky Marián Velšic. Za takú považuje napríklad KSS, menej už SF. Najmä preto, lebo nie je jasné, či vedenie SF má záujem pokračovať v budovaní strany.
Obe tieto strany síce dostali príspevok od štátu, lebo prekročili tri percentá hlasov, ale to nemusí zaručiť ich prežitie. Väčšina sumy totiž padne na splatenie úveru za kampaň.
Vývoj preferencií mimoparlamentných strán je podľa Velšica veľmi ťažké odhadnúť, ale ich úspech býva na Slovensku zriedkavý. Základným problémom malých strán je podľa neho to, že majú malú šancu dostať sa do médií a že politickú agendu si rozdeľujú tie strany, ktoré vo voľbách uspeli. (knm)
KSS vyšle do terénu agitačné dvojice
"Budeme bojovať proti chudobe, zdvihneme hore hlavu a budeme upozorňovať novú vládu, že neplní svoje sľuby," povedal šéf KSS Jozef Ševc. Vedenie strany oznámilo, že pre volebný neúspech rezignuje.
Ševc viní z neúspechu aj médiá, ale v budúcnosti "pôjdeme cestou svojich médií a vlastných kontaktov". Chcú vytvoriť agitačné dvojice, ktoré budú ľuďom "hovoriť pravdu o tom, čo sa na Slovensku deje".
Počet hlasov pre KSS: 89 418 (3,88 percenta)
Dotácia od štátu: za štyri roky asi 31 miliónov Sk
SF dostane od štátu viac ako stála kampaň
SF bude podľa Zuzany Martinákovej postupovať "ako mimoparlamentná strana". Volebným výsledkom sa bude zaoberať republiková rada a na jeseň zrejme aj mimoriadny snem. SF sa mieni zapojiť do komunálnych volieb.
Podľa Martinákovej štátna dotácia 28 miliónov bude stačiť na existenciu strany. "Sme zvyknutí na veľmi úsporný režim." Kampaň podľa nej stála menej ako avizovaných 20 miliónov. "Pohľadávky splatíme," povedala.
Počet hlasov pre SF: 79 963 (3,79 percenta)
Dotácia od štátu: za štyri roky asi 28 miliónov Sk
Ruska stála kampaň jeho 35 miliónov
Predseda ANO Pavol Rusko očakával lepší výsledok, ale "volič sa zrejme rozhodoval do veľkej miery pod vplyvom prieskumov verejnej mienky, ktoré nás posledný týždeň položili". Či z neúspechu vyvodí on a vedenie strany dôsledky, nepovedal.
ANO je vraj v odlišnej situácii ako iné strany, lebo kampaň za 35 miliónov Rusko platil sám. Od štátu ANO nič nedostane, takže v strane už výrazne znížili prevádzkové náklady. Rusko chce naďalej podnikať v médiách aj mimo nich.
Počet hlasov pre ANO: 32 775 (1,42 percenta)
Dotácia od štátu: 0 Sk
Volebný líder HZD odchádza z politiky
Líder kandidátky a podpredseda HZD Miroslav Maxon vzal po voľbách zodpovednosť za výsledok na seba a odchádza z vysokej politiky. Aj predseda strany Jozef Grapa ponúkol svoju funkciu, ale vedenie strany ho podržalo. HZD sa pripravuje na komunálne voľby.
Volebný neúspech pripisuje Grapa kampani zameranej proti odovzdávaniu hlasov malým stranám. HZD nedostane od štátu nič, bude musieť obmedziť výdavky.
Počet hlasov pre HZD: 14 728 (0,63 percenta)
Dotácia od štátu: 0 Sk
OKS sa pripravuje na komunálne voľby
"Tieto voľby nie sú dôvodom na ukončenie činnosti, skôr sú dôvodom na akési hľadanie," povedal šéf OKS Peter Tatár. Strana sústredí najmä komunálne voľby. OKS funguje z členských príspevkov a darov. Strana nemá ani po voľbách problém z odlevom členov a niektorých nových získala aj v týchto dňoch.
Počet hlasov pre OKS: 6262 (0,27 percenta)
Dotácia od štátu: 0 Sk
Misia 21 si spočítala priaznivcov, ide ďalej
Šéf Misie 21 Ivan Šimko v zásade očakával volebný výsledok. Hlasovanie považoval za "prvú príležitosť na istú prezentáciu a možno aj prvé odmeranie si tých najvernejších". Misia nemá nijakých zamestnancov a bez platených pracovníkov bude pokračovať aj teraz. Na kampaň minula 300 - 400-tisíc, na ktoré sa poskladali členovia a sympatizanti. Dlhy Misia 21 nemá.
Počet hlasov pre Misiu 21: 2523 (0,10 percenta)
Dotácia od štátu: 0 Sk