FOTO |
jú sa tu hory, prírodné rezervácie s vyznačenými turistickými a cyklistickými trasami. Rieky sú vhodné na splavovanie, jazerá na vodné športy a plávanie. Takmer v každej obci je zaujímavý a vzácny kostol, oltár, radnica alebo hrad. Na Slovensku je veľa minerálnych prameňov, na ktorých vznikli kúpele a termálne kúpaliská.
Existuje veľa argumentov prečo dovolenkovať na Slovensku. Jeden je, že je to lacnejšie ako v zahraničí. Môže to byť pravda, ale aj nemusí. Závisí od toho, čo od dovolenky očakávame. Sedemdňové rekreačné pobyty v kúpeľoch stoja viac ako 15-tisíc korún. Tieto pobyty však zahŕňajú rôzne procedúry a nadštandardné služby. Naopak týždňový pobyt v malom tatranskom hoteli môže stáť okolo 3000 korún. Mnoho zariadení a cestovných agentúr poskytuje letné zľavy. Platí, že čím si klient objedná pobyt skôr, tým sú zľavy väčšie. Okrem toho môže zákazník pri kúpe dovolenky v dostatočnom časovom predstihu využiť aj ďalšie výhody. Napríklad ubytovanie a stravu detí zadarmo.
Pri slovenskej dovolenke ušetrí dovolenkujúci aj na preprave. Na cestu napríklad do Chorvátska treba rátať so sumou okolo 7000 korún.
Pobyt v slovenských hoteloch je drahší, ale už existujú aj iné možnosti. Turistické strediská sú situované úplne po celom území. Nachádzajú sa tam penzióny, motely, kempy.
Dovolenka v kempe vyjde od sto korún za noc. Ceny za prenájom chaty sa pohybujú na úrovni niekoľkých tisíc korún za týždeň. Samozrejme, záleží na jej vybavenosti a kvalite. Za osobu a noc na chate zaplatí dovolenkár tak medzi dvesto a tristo korunami.
Jedným z argumentov proti dovolenke na Slovensku je zlá vybavenosť turistických zariadení a nedostatočné služby. Medzi cestovnou kanceláriou, rekreačným zariadením a dovolenkármi je zmluvný vzťah. Ak nám služba alebo ubytovanie nevyhovujú, treba sa ozvať a žiadať vrátenie peňazí. Pri vybavovaní sťažností pomôže aj Slovenská obchodná inšpekcia a spotrebiteľské organizácie.