Philip Roth. FOTO - ČTK |
Roth patrí medzi najlepších amerických spisovateľov posledných desaťročí, v jeho tvorbe sa nájdu humor, perverznosť, ale aj vážnejšie politické témy, história, často s odkazmi na židovstvo.
Roth nežije zo starej slávy, aj po sedemdesiatke takmer každý rok vydá ďalšiu knihu. Predposlednou bola historizujúca fikcia Plot Against America (Sprisahanie proti Amerike), ktorú reklamné chvály na jej obálke označujú za "prvý veľký román 21. storočia" a od mnohých amerických denníkov získala označenie kniha roka. A to napriek tomu, že nepatrí k jeho najvydarenejším.
Námetom románu je obdobie nasledujúce po tom, ako v amerických prezidentských voľbách v roku 1940 nad Franklinom Rooseveltom vyhral slávny letecký hrdina Charles A. Lindbergh, muž s blízkym vzťahom k Adolfovi Hitlerovi a jeho názorom na Židov. Letec v úlohe prezidenta začal brojiť proti tomu, aby sa Amerika nechala zatiahnuť do vojny proti nacistickému Nemecku, k čomu ju údajne tlačili predovšetkým americkí Židia, majúci v celej populácii menší než trojpercentný podiel. Aby sa príliš neangažovali, rozhodol sa zmenšiť ich úlohu v spoločnosti.
Veľa veselého nenájdeme ani v najnovšej Rothovej knihe Everyman vydanej minulý mesiac. V jej strede stojí smrť. Hrdinom románu je muž so slabým srdcom. Jeho slabinou sú aj ženy, bývalý pracovník reklamnej agentúry má za sebou tri rozpadnuté manželstvá a množstvo kratších vzťahov. Jeho rodinný život za sebou zanechal troch potomkov - dvoch synov z prvého manželstva a dcéru z druhého. Práve ona je jedinou osobou, ktorá na neho pre jeho prelietavosť nezanevrela.
"Staroba nie je bitka; staroba je masaker," píše Roth v románe, ktorého starnúci hrdina trávi svoj dôchodkový vek návštevami nemocníc a pohrebov. Everyman v doslovnom preklade znamená Obyčajný človek, zároveň je to však aj postava v stredovekej anglickej moralite reprezentujúca ľudstvo, kde sa živí poberajú na smrť. Mohli by sme ho nazvať senilným románom, pretože chorobami a umieraním je posadnutá väčšina starých ľudí. Roth to nepopiera, jeho kniha skôr ukazuje, aké márne je brániť sa tomu.
"Obyčajný človek" v tomto románe nie je žiaden ukážkový muž, ale človek s prízemnými pocitmi, ktorý závidí vlastnému bratovi dobré zdravie a nechápe, ako v minulosti ublížil vlastným deťom. Philip Roth to prehnal s teoretickou prípravou, a tak knihu preplnil detailnými opismi operácií. Chce vďaka tomu zrejme pôsobiť autenticky, ale kniha predsa len nejde až tak nadoraz.
Pri téme smrti nad Rothovou fikciou s miernym náskokom vyhráva Rothov skutočný život, aj keď sa autor snažil. Rozsahom neveľký román zaplnil azda všetkým, čo vám pri téme smrti a umierania napadne - od prvých detských úrazov a návštevy nemocnice až po záverečný rozhovor so starým hrobárom. Chýba tam už len dialóg so slovenskými hrobármi prekladovej literatúry.
Autor: JÁN GREGOR, Londýn