Sedemnásobný víťaz Tour de France Lance Armstrong. FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Najslávnejší cyklista histórie Lance Armstrong dopoval už pred prvým zo siedmich primátov na Tour de France. Podľa bývalého tímového kolegu Frankieho Andreu a jeho manželky Betsy to Američan v ich prítomnosti sám priznal lekárom nemocnice v Indianapolise ešte takmer pred desiatimi rokmi.
Výpovede Andreuovcov, ktoré urobili pod prísahou vlani v októbri, uverejnil v piatok francúzsky denník Le Monde a o deň americké Los Angeles Times. Tie pridali aj kategorické Armstrongovo dementi: "Príbeh nie je pravdivý."
Hviezdna víťazná šnúra na Tour, navyše po prekonaní rakoviny, vyniesla Texasana medzi absolútne legendy sveta športu. Objavuje sa však čoraz viac spochybňujúcich svedectiev, že úspechy dosiahol iba tréningom a vôľou. Ba krajan Greg LeMond, ktorý vyhral Tour de France trikrát pred ním (1986, 1989 a 1990), ho vo včerajšom vydaní francúzskeho denníka L'Équipe obvinil, že sa mu vyhrážal po tom, ako kritizoval jeho spoluprácu s odborníkmi podozrivými z dopingových praktík. "Lance hrozil mojej manželke, môjmu biznisu aj môjmu životu," povedal doslova.
Rakovinu semenníkov diagnostikovali Armstrongovi 2. októbra 1996. Vtedy sa hrdil "len" titulom majstra sveta 1993 (získal ho ako najmladší v histórii: mal 21 rokov), šiestym miestom na atlantskej olympiáde a deviatym vo svetovom rankingu 1996.
O tri týždne ho operovali. Tri dni po zákroku za ním na univerzitnú kliniku prišlo niekoľko známych: okrem Andreuovcov aj Lanceho vtedajšia priateľka Lisa Shielsová, jeho finančný poradca Bill Stapleton, kamarátka Stephanie McIlvainová, pracujúca pre jedného z Armstrongových sponzorov, a tiež kouč Chris Carmichael s priateľkou (dnes manželkou) Paige.
Bola nedeľa a v televízii práve bežal prenos zo zápasu Dallas Cowboys a Miami Dolphins v NFL. V tom do nemocničnej izby vošli dvaja lekári. Máme odísť, spýtali sa hostia. Len zostaňte, zareagoval Lance.
Otázky, ktoré lekári pacientovi kládli, boli bežné. Zrazu sa však údajne jeden z nich spýtal: Brali ste prostriedky na zlepšenie výkonu? Armstrong pritakal. Aké? zaujímal sa lekár. "A Lance odvetil: rastový hormón, kortizón, EPO, steroidy a testosterón," tvrdí vo svojom svedectve Betsy Andreuová. Jej manžel to v osobitnej výpovedi pod prísahou potvrdil: "Neviem, ako štylizoval lekár otázku, ale Lance na ňu odpovedal, že bral EPO a testosterón a rastový hormón a kortizón."
Čo látka, to dopingový hit.
V pozadí je spor o 7,5 milióna USD
Svedectvá sú zaprotokolované v arbitrážnom spise sporu, ktorým Armstrong vymáhal od poisťovacej spoločnosti so sídlom v Dallase ako bonus za víťazstvo na Tour de France 2004 päť miliónov amerických dolárov a žiadal uhradiť aj náklady na advokátov vo výške 2,5 milióna USD. Sponzor sa zdráhal vyplatiť prémiu za Lanceov šiesty triumf v sérii s odôvodnením, že kniha "L. A. dôverne: Armstrongove tajomstvá", ktorá v tom roku vyšla, cyklistu obviňuje z užívania dopingových látok. Spomínalo sa v nej aj jeho nemocničné priznanie z roku 1996.
Zaprotokolovaná je tiež Armstrongova výpoveď, popierajúca, že by sa ho lekár niekedy pýtal na dopingové prostriedky: "Nie. Absolútne nie." Ďalší svedkovia tvrdili, že sa na nič také nepamätajú alebo boli pohrúžení do televízneho prenosu. Prvý americký víťaz Tour de France Greg LeMond však pre Los Angeles Times potvrdil, že McIlvainová mu pred časom v telefonáte vravela o nemocničnej scéne.
Na otázku, aký by mali Andreuovci dôvod si historku vymyslieť, Armostrong podľa servera npr.org odvetil, že nevie, ibaže by ho "ona" nenávidela.
Podozrivé načasovanie daru
Armstrong a o päť rokov starší Andreu, najúspešnejší americký cyklista na olympiáde 1996 (štvrtý v cestných pretekoch), boli tímoví kolegovia a priatelia. Frankie pomohol Lanceovi k prvým dvom víťazstvám na Tour (1999, 2000).
Po tom, ako Andreu skončil kariéru, sa dva a pol roka nestretli. Lance sa mu ozval až pár dní pred termínom jeho vypočúvania a zaujímal sa, ako bude vypovedať.
"Lance Armstrong nikdy nepripustil, nenaznačil či neuviedol, že by niekedy bral dopujúce látky," cituje Los Angeles Times cyklistovho onkológa Craiga Nicholsa z univerzitnej kliniky. Podľa neho užíval EPO iba počas liečby rakoviny a to do januára 1997.
Denník však zároveň upozorňuje na zaujímavú časovú následnosť udalostí.
25. októbra 2005: vypočúvanie Andreuovcov.
27. októbra 2005: nadácia Lancea Armstronga venovala univerzite v Indiane 1,5 milióna dolárov.
8. decembra 2005: vypočúvanie lekára Craiga Nicholsa.
Dôkazy z chladničiek
Armstronga nikdy regulárne nechytili pri dopingu. Overenú metódu dokazujúcu užitie umelého erytropoetínu (EPO) však vedci vyvinuli až začiatkom roku 2000 dokonca dve rozličné naraz. Pravda, močové vzorky odobraté športovcom na dopingových kontrolách v predchádzajúcom období ostali v chladničkách laboratórií a tie teraz spätne skúmajú. Na vedecké účely, lebo dodatočne za pozitívne výsledky trestať v zmysle antidopingového kódexu nemožno.
V databankách laboratórií ostali aj viaceré Armstrongove odbery. Denníku L'Équipe sa pred časom podarilo získať výsledky týchto post scriptum analýz z francúzskeho laboratória a zároveň z iného zdroja dostali kódy odobratých vzoriek. Jej redaktori prišli porovnaním na to, že medzi pozitívnymi na EPO je aj niekoľko Armstrongových z Tour de France 1999.
Zverejnenie popudilo Armstronga aj Medzinárodnú cyklistickú federáciu (UCI). Tá si dokonca najala bývalého šéfa holandskej antidopingovej agentúry Emile Vrijmana. Jeho s halasom medializovaná správa však nevyvrátila, že Američan užíval v tom čase zakázané látky. Iba napadla to, že sa informácie dostali na verejnosť, za čo obvinila všetkých: médiá, laboratóriá aj Svetovú antidopingovú agentúru (WADA). "Vrijman diskvalifikoval sám seba," tvrdí jej hovorca.
Armstrong napriek tomu presne pred týždňom verejne vyzval predsedu Medzinárodného olympijského výboru Jacqua Roggeho, aby prinútil na abdikáciu kanadského šéfa WADA Richarda Pounda. Šéf MOV takmer okamžite vymenoval nezávislú vyšetrovaciu komisiu.
Kto seje vietor, žne búrku. Na verejnosť sa dostali podrobnosti z arbitrážneho sporu, v ktorom Armstrong žiadal 7,5 milióna dolárov, a najnovšie aj to, že sa vyhrážal LeMondovi.
"Povedal mi, že nájde desať ľudí, ktorí dosvedčia, že som užíval EPO," tvrdí LeMond.
Zlodej kričí, chyťte zlodeja. Na to, že EPO užíval Armstrong, už netreba hľadať nikoho.
Podľa LeMonda, najnovší španielsky dopingový škandál je ďalším dôkazom, že ,,celý systém je skorumpovaný, UCI je skorumpovaná".