Ak sa nedopustili ťažkých zločinov, po verejnom odmietnutí násilia sa môžu vrátiť do svojich domovov a žiť ako slušní občania. Uvádza to dlho očakávaný plán národného zmierenia, ktorý včera v parlamente predstavil premiér.
Cieľom je skoncovať s anar?chiou v irackých uliciach a zmieriť napätie medzi náboženskými a etnickými skupinami. "Tak ako ste sa vy zbavili mafie v Chicagu, tak sa my zbavíme podobných ľudí tu," povedal o pláne pre agentúru AP poslanec Mithal Alusi. Podľa neho to v Bagdade vyzerá ako v Chicagu počas vojny mafián?s?kych klanov.
Málikího 24-bodový program je označovaný za najambicióznejší plán na zmierenie vzťahov v Iraku od vojenskej porážky Saddáma Husajna. Má niekoľko kritických miest a nie všetci v Iraku ho vítajú s nadšením. Premiér nechce amnestovať členov tých organizácií ktoré zabíjajú irackých civilistov. Ide o členov irackej al-Káidy. Skupina má na svedomí najbrutálnejšie útoky na Iračanov a jej ideológia vylučuje akýkoľvek dialóg. To isté platí pre bojovníkov zo zahraničia, ktorí do Iraku prúdia z celého moslimského sveta, aby tam viedli džihád. Očakávať rapídne zníženie násilia v nasledujúcich dňoch sa asi veľmi nedá.
Málikího plán by však mohol prispieť k lokálnym zmierom. Premiér chce odzbrojiť sunnit?ských radikálov aj šiitské milície. Tie po páde Saddáma často preberali rolu "ľudových sudcov" a dovtedy vládnucim sunnitom sa mstili. Premiér priznáva, že to nebude ľahké, lebo milície sú pripojené na iracké politické strany.
Sunniti podľa Málikího dostanú šancu, aby sa vrátili do verejného života. Mnohí z nich boli členmi Saddámovej strany Baas, ktorú po jeho páde zakázali. Tí, čo sa v mene strany nedopustili zločinov, alebo sa nezapojili do odboja, môžu rátať s odpustením.
Premiér sa snažil riešiť aj krivdy súčasnosti. Navrhuje vytvorenie komisií, ktoré by mali odškodňovať Iračanov za škody spôsobené spojeneckými alebo irackými vojakmi.
Plán obsahuje aj významný signál pre spojenecké vojská. Málikí vyzýva všetky iracké frakcie, aby sa dohodli na termíne, keď domáce sily prevezmú zodpovednosť za bezpečnosť a obranu krajiny. Teda na termíne, kedy z Iraku odídu spojeneckí vojaci.
Výzva prichádza v čase, keď viacerí americkí spojenci hlásia, že opustia Irak a v Pentagone sa uvažuje o čoraz menšom angažovaní v Iraku. Japonská armáda v irackej provincii Musanna práve včera začala s odsunom do vlasti. Koaličné sily by mali nahradiť iracké už v júli. (mik)