Je to nezvyčajný jav, lebo v minulosti boli k sebe strany, ktoré mali ísť spolu do vlády, skôr zdržanlivé. Teraz je to inak. Fico napríklad povedal o KDH, že je nestabilné a že SMK potrebuje opozičnú diétu. Predstavitelia KDH zasa hovoria o Smere ako o strane s nejasným pozadím.
Podpredseda Smeru Robert Kaliňák na otázku, či je normálne takto hovoriť o prípadných koaličných partneroch, povedal: "Len sme pomenúvali fakty. Názorové rozdiely sú obrovské."
Kaliňák hovorí, že práve tento prístup je štandard, na ktorý "si musíme zvykať". V minulosti nebol na Slovensku nikdy možný takýto výber, "tak sa nám všetko zdá netypické". Kritika je podľa neho súčasťou dobrého priateľstva.
Najostrejšie voči Smeru vystupuje podpredseda KDH Daniel Lipšic. "K Smeru som sa vyjadroval dlhodobo aj pred voľbami a nezmenil som svoje názory," tvrdí. Fico, keď hovorí o nestabilite KDH, je podľa Lipšica nervózny. "Má šesť dní poverenie na zostavenie vlády a už sa na ňom prejavuje nervozita. Ak je netrpezlivý teraz, čo nastane, ak bude vo vláde prvý problém?"
Ďalší podpredseda KDH Vladimír Palko pripisuje kritiku cez médiá "bežným politickým hrám", ale predsedovi strany Pavlovi Hrušovskému sa slovné útoky veľmi nepáčia. "Padajú tvrdé slová a vyjadrenie akéhokoľvek politika pred tým, ako padne prvé rozhodnutie v strane, nepovažujem za šťastné," povedal.
Podľa Hrušovského ľudí v politike nemôže nič prekvapiť, ani to, že "strany, ktoré viedli tvrdú kampaň a boli v opozícii, sa ocitnú v koalícii".
(mož)