amerického pôvodu.
Ročný prírastok predstavuje asi tri milióny ľudí. Za štyri roky tak Spojené štáty narastú o populáciu jednej Pennsylvánie či troch Írsk.
Spojené štáty majú najväčší populačný rast zo všetkých vyspelých krajín a dokonca predstihnú aj niektoré rozvojové. Európske krajiny naproti tomu čelia dlhodobému poklesu populácie.
Prvýkrát sa počet Hispáncov v americkej spoločnosti meral v 70. rokoch, vtedy ich malo byť 9,6 milióna, teda okolo päť percent. Úrad teraz priznáva, že čísla zrejme boli o niečo nadhodnetené, keďže veľa obyvateľov zaškrtlo políčko stredo alebo juhoamerický pôvod, lebo si mysleli, že ide o centrálnu a južnú časť USA.
Súčasné údaje by už mali byť presnejšie. Podľa experta na demografiu Carla Hauba tvoria dnes Hispánci 14 percent z populácie, na celkovom prírastku sa však podieľajú až polovicou. U "bieleho obyvateľstva" je tento prírastok menej ako dvadsať percent.
Hodiny odpočítavajúce prírastok sú na adrese www.census.gov. Odhad je založený na ročných dátach o počte novorodencov, o úmrtiach a imigrantoch. V USA pribudne osoba každých jedenásť sekúnd: každých 8 sa niekto narodí, každých 13 niekto zomrie a každú polminútu pribudne jeden imigrant.
Rast hispánskej populácie ovplyv¨ľuje kultúru, ekonomiku aj politiku. O Hispáncoch sa diskutuje pred voľbami, ich hlasy sa snažia získať obe významné strany. Nehovoriac o tom, že predaj omáčky salsa predstihol americký kečup už v 90. rokoch.
Hranicu 200 miliónov Spojené štáty dosiahli v roku 1967. V roku 2050 by ich už malo byť 450 miliónov Američanov. Stále je to oveľa menej než čísla najľudnatejšej krajiny sveta. Čína bude mať už o dvadsať rokov 1,5miliardovú populáciu.
K