Salmonelóza - strašiak leta

Salmonelóza je ochorenie, ktoré sa vyskytuje u cicavcov, vtákov

a voľne žijúcich zvierat. Všetko živé okolo nás môže mať baktérie rodu Salmonella. Príčinou nárastu ochorení u ľudí na infekčnú hnačku a salmonelózu od 80. rokov minulého storočia bola najmä zmena vlastností jedného sérotypu. Stala sa odolnejšou voči teplote, agresívnejšou a dostala sa aj

do slepačieho vajca.

Infekcia sa prenáša kontaminovaným krmivom, vodou, trusom a mäsom infikovaných zvierat, hlodavcami a podobne. Najčastejšie dochádza k infekcii v lete, keď sú najlepšie podmienky na množenie salmonel. Rozmnožujú sa pri teplotách 6 - 50 °C, najlepšie sa im darí pri 37 °C a rýchlo sa premnožujú pri izbovej teplote. Prežívajú zmrazenie a chladenie, likviduje ich teplota nad 66 °C.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Salmonely žijú v zažívacom trakte zvierat i ľudí. To je dôvod na rozhovor s gastroenterológom MUDr. Rudolfom Hrčkom, primárom FNsP Bratislava.

Salmonelóze sa vyhneme bezpečnou konzumáciou potravín 15 - 20 minút tepelne spracovaných pri minimálnej teplote 70 stupňov. Aké je najväčšie riziko ?

Najväčšie hrozí pri konzumácii hydiny, surových i sušených vajec, surových vaječných výrobkov (krémy, majonézy), zmrzliny, rýb a plodov mora. Inokedy to môže byť mlieko alebo jedlo, ktoré sme poriadne neschladili a konzumovali aj na druhý deň. Potraviny by sme mali jesť zásadne čerstvé, keď sa nám to nepodarí, mali by sme ich poriadne zohriať, opäť na 60 - 70 °C. Mierne ohriatie nestačí. Také jedlo môže byť zdrojom nákazy. Pacientom kladieme často otázky, či nejedli prihrievané jedlo alebo potraviny z bufetu. Väčšinou je ich odpoveď pozitívna.

SkryťVypnúť reklamu

V mnohých domácnostiach sa na tej istej doske krája surové a potom aj uvarené mäso bez toho, aby dosku aspoň opláchli teplou vodou. Aj to môže byť zdroj infekcie?

Ak pokrájame surové mäso, na ktorom ani nemuselo byť veľa salmonel, ale následne dosku poriadne neumyjeme, ostane tam určitá vlhkosť, teplo a salmonela sa pomnoží. Ak na tej istej doske začneme krájať napríklad zeleninu, dostaneme do nej ďalšiu dávku salmonel. Šalát pochopiteľne tepelne nespracujeme a za šesť hodín nám začne byť zle a čudujeme sa prečo a z čoho?

Hygiena je veľmi dôležitá - umývanie rúk, umývanie ovocia a zeleniny pred konzumáciou. Má to obrovský význam, pretože po opláchnutí vodou je baktérií menej a navyše sa nemajú čas pomnožiť. Aj keď nejaké zostanú a my ich zjeme, nič sa nestane. V normálnom žalúdku je kyslé prostredie a salmonela sa nemá rada s kyselinou. Iná situácia je u detí do 3 rokov, u starých ľudí, u veľmi chorých ľudí alebo u tých, ktorým sa nedostatočne tvorí kyselina. Tam aj menšie dávky môžu vyvolať ochorenie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa salmonelóza prejavuje ?

Najčastejšie hnačkami po konzumácii podozrivej potravy, ktorá však pre nás vôbec nemusela byť podozrivá a to po 6 - 48 hodinách. Ďalšími príznakmi sú bolesti brucha, hlavy, nápadná malátnosť, slabosť, napínanie na vracanie a zvracanie. Hnačky sú veľmi nebezpečné najmä v lete a pri nedodržiavaní pitného režimu. Organizmus sa dehydruje a sú známe prípady najmä starších ľudí, ktorí si mysleli, že keď nebudú piť, nebudú mať hnačku. Skončili v nemocnici na infúziách.

Zväčša to prejde po 2 - 3 dňoch. Netreba užívať lieky, antibiotiká už vôbec nie. V prvom rade treba piť - ideálne sú slanšie minerálky. Veľmi dobrý je sladko-slaný nápoj, ktorý si môžeme pripraviť z 1,5 dl minerálky a 0,5 dl kompótovej šťavy. V období hnačiek treba vypiť 2 - 3 litre tohto nápoja. Ak je infekcia masívna, sú aj teploty, pretože baktérie sú nielen v čreve, ale dostali sa aj do krvi. Vtedy aj takéto banálne salmonelové hnačky môžu spôsobiť dosť závažné komplikácie. Náš imunitný systém nedokázal baktérie v krvi zlikvidovať, takže akoby metastázovali do ďalších orgánov. Často to býva kostná dreň, svaly, mozog. Jednoducho niet orgánu, ktorý by bol pred nimi bezpečný. Stanovenie diagnózy je pomerne ťažké, pretože hnačkové a horúčkovité obdobie prejde, pacient si myslí, že je zdravý a s odstupom času, keď už zabudol, že mal nejaké problémy, sa začne ozývať niektorý orgán.

SkryťVypnúť reklamu

Mali sme pacientku, ktorá dostala salmonelózu pravdepodobne od psa a až pátraním v minulosti sme prišli na to, že komplikácia, ktorú mala neskôr v stavci chrbtice, pochádzala zo salmonelózy. Išlo o zápal, ktorý vyzeral ako nádor, mala veľké bolesti a hrozilo poškodenie miechy. Nakoniec to dobre dopadlo, antibiotikami sa to vyliečilo.

Čo všetko môže spôsobiť obyčajná salmonelóza. Ak sa objavia hnačky, treba ísť k lekárovi?

Každý sa sám tak trochu pozná. Ak je malátny, slabý, stratí chuť do života, nechce sa mu robiť bežné aktivity, hnačky neprechádzajú ani po 2 - 3 dňoch a ešte sa pridruží teplota, určite treba navštíviť lekára. Mali by sa urobiť výtery a ak treba infúzna liečba. Našťastie podobné komplikácie nie sú také časté. Ak však príznaky ustupujú a v prvý deň máme 15 a v druhý deň osem hnačiek, naša kondícia sa zlepšuje - k lekárovi ísť nemusíme. Výnimkou sú pracovníci potravinárskeho priemyslu, kuchári a čašníci, ktorí pravidelne prichádzajú do styku s potravinami. Tam by mala byť istota, že sa po infekcii nestali bacilonosičmi. Niekto sa po opakovanej infekcii môže stať chronickým nosičom. Hoci medzi ľuďmi je šírenie salmonely vzácne.

SkryťVypnúť reklamu

Aký režim odporúčate človeku, ktorý nejde k lekárovi?

Ak hustota hnačiek klesá a dodržiava pitný režim, môže začať pomaly jesť. Zo začiatku strúhanú mrkvu, ryžu, suché zemiaky. Ak začne mať pocit hladu, čo je prvý indikátor toho, že sa zotavuje, môže začať jesť normálnu stravu, na ktorú je zvyknutý. V čase letných dovoleniek, keď sa mnohí chystajú do viac či menej exotických krajín, chcem pripomenúť, že dodržiavanie hygienických zásad treba dodržiavať dvoj- až trojnásobne tak, ako sme na to zvyknutí doma. Nebezpečný je nákup potravín a nápojov na rôznych trhoch. Piť by sme mali len tekutiny kúpené v uzatvorených originálnych fľašiach.

Jana Poláková

Desatoro ochrany pred salmonelózou

1. Mäso a vajcia nakupujte v predajniach, kde sú uskladnené v chladiacich zariadeniach.

SkryťVypnúť reklamu

2. Po spracovaní surového mäsa dôkladne umyte pracovnú dosku aj nádoby teplou vodou a rovnako dôkladne si umyte ruky.

3. Kuchynské náradie udržiavajte v čistote. Zabráňte kontaktu surových a uvarených potravín.

4. Mäso tepelne spracujte pri teplote najmenej 70 °C.

5. Suroviny a uvarené jedlá uchovávajte v chladničke a pred konzumáciou zohrejte aspoň na 70 °C.

6. Surové vajcia neumývajte, aby sa salmonely nedostali do ich vnútra.

7. Zvyšky mäsa a škrupiny z vajec odhoďte do uzatvárateľných nádob, aby ste zabránili prenosu salmonel hmyzom.

8. Vajcia varte najmenej 12 minút.

9. Používajte len priemyselne vyrobenú majonézu.

10. V lete sa vyhýbajte konzumácii krémových zákuskov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 113
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 022
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 259
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 126
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 927
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 605
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 327
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu