"Vyzývam vlády Európskej únie, aby túto hrozbu neignorovali," vyhlásil riaditeľ úradu Antonio Maria Costa. Počet Európanov šnupajúcich kokaín stúpa ročne o dve percentá a vyšplhal sa na tri a pol milióna ľudí.
Od kokaínu je závislých veľa vzdelaných Európanov, ktorí si často odmietajú priznať svoju závislosť. Vplyv majú aj médiá, ktoré píšu o užívaní drogy celebritami, v dôsledku čoho sú podľa viedenského úradu "mladí ľudia zmätení a zraniteľní". Kokaínové aféry mala topmodelka Kate Moss, spevák Boy George i známi futbalisti.
Celosvetovo je od kokaínu závislých vyše 13 miliónov ľudí, polovica v Severnej a Južnej Amerike. Surovinou na výrobu je koka, ktorá sa aj vlani pestovala najmä v Kolumbii, Peru a Bolívii.
Najnovšie údaje o užívateľoch drog zverejnilia Európska únia. Oznámila, že okrem kokaínu sú v Európe rozšírené amfetamíny, extáza a marihuana, pričom počet užívateľov rastie. "Drogy sú lacnejšie, čistejšie (najmä kokaín), silnejšie (najviac konope) a ľahšie dostupné. Podľa zásielok zachytených políciou môžeme usudzovať, že dovoz kokaínu do Európy rastie," uviedla komisia.
Na predávkovanie drogami zomiera v únii ročne 8tisíc ľudí, prevažne 20 až 30roční. Celkové číslo môže byť však trojnásobne vyššie pre súvisiace úmrtia na AIDS, samovraždy alebo nehody.
Stále populárna je v Európe aj marihuana, ktorú denne fajčia tri milióny ľudí. Druhou najčastejšie používanou drogou je extáza a čoraz viac problémov spôsobuje systematické a intenzívne miešanie drog a ich konzumácia s alkoholom a liekmi. Rastie aj početudí, čo jedia tzv. magické huby s halucinogénnymi účinkami.
Brusel chce zintentívniť boj proti drogám a predstavil tzv. Zelenú knihu, ktorá stavia na prevencii, vzdelávaní a prísnych trestoch za výrobu a obchodovanie s narkotikami.
Prevencia sa zameriava aj na tretie krajiny - najmä Afganistan a Latinskú Ameriku, odkiaľ sa drogy dostávajú do Európy. "Medzinárodná spolupráca a deľba zodpovednosti sú kľúčovými princípmi našej politiky," vyhlásila komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová.
Únia už dala stovky miliónov dolárov na boj proti drogám v Afganistane. Práve tu má podľa odhadov pôvod 90 percent hero?ínu užívaného v Európe.
(čtk, tasr, hud)