Dôvodom na zmeny v systéme riadenia sú legalizovaná korupcia, nevyhovujúce podmienky, zlý manažment a nevyrovnanosť ponuky a dopytu v zariadeniach.
"Legalizovaná korupcia spočívala v tom, že keď sa chcel niekto dostať do Domova dôchodcov, musel zaplatiť takzvaný dobrovoľný sponzorský príspevok, niekde až do výšky 50-tisíc korún. Zdá sa mi to neprípustné a poslanci zrušili poskytovanie príspevkov," povedal šéf Banskobystrického samosprávne kraja Milan Murgaš.
Vedúci sociálneho odboru Vladimír Novák už vydal príkaz, aby riaditelia nebrali sponzorské príspevky. Tvrdí, že to nie je len problém banskobystrického regiónu. V niektorých krajoch sa sponzorské pohybuje okolo 100-tisíc korún.
Novák predpokladá, že sieť by sa mala zmeniť na zariadenia rodinného typu pod 100 klientov.
"Dôležité bude zosúladiť ponuku a dopyt. Máme zariadenia s voľnými miestami a iné, kde klienti čakajú roky. Veľké zariadenia v zlom stave by sme mali presťahovať," hovorí Novák.
Momentálne je v kraji približne 1200 čakateľov na umiestnenie do Domovov dôchodcov. Okamžite potrebuje miesto približne len 300 ľudí. Samospráva ročne vynaloží na sociálne zariadenia 800-tisíc.
Noví riaditelia sa na posty dostanú výberovým konaním.
DANIEL VRAŽDA