FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ |
Mladého muža z Komároviec priviezli do ústavu po akútnom infarkte myokardu. Keď lekári zistili, že ľavá srdcová komora, z ktorej prúdi okysličená krv do aorty, je nefunkčná, implantovali mu jednokomorovú mechanickú podporu srdca.
Riaditeľ ústavu František Sabol hovorí, že prvý zákrok tohto druhu urobili pred dvoma rokmi v USA. Odvtedy operovali vo svete týmto spôsobom približne 380 pacientov. Košická operácia je prvou takéhoto druhu v strednej a východnej Európe.
"Implantované čerpadlo, zavedené mimo srdcového svalu, nahrádza funkciu komory, v ktorej je pre poškodenie prietok zastavený. Pravá komora normálne funguje. Dá sa teda povedať, že pacient má polovicu srdca umelú," hovorí primár kardiochirurgického oddelenia Michal Hulman.
Ide o prvý systém mechanickej podpory činnosti ľavej komory, ktorý sa dá implantovať do tela pacienta. S vonkajším zdrojom energie a s riadiacou jednotkou, ktorá má veľkosť dvoch mobilných telefónov, ho spája káblik. Riadiacu jednotku nosí pacient na opasku, odkázaný je len na akumulátory, môže sa teda voľne pohybovať, nie je pripútaný na lôžko.
Operácia stála vyše tri milióny. Náklady s ňou spojené uhradila poisťovňa Sidéria. Dve riadiace jednotky darovala pacientovi nadácia Zachráňme srdce. (sen)
Pacient si už futbal nezahrá, ale čerpadlo mu pomôže žiť. |