Izraelskí vojaci na základni pri kibuci Mefalsim. Izraelčania vstúpili do Gazy, uskutočnili letecké nálety v odpovedi na zadržiavanie izraelského vojaka a mladého osadníka. FOTO SITA - AP
Mnoho Izraelčanov aj Palestínčanov dúfalo, že toto už nikdy neuvidí. Stalo sa. Izraelské tanky sú takmer po roku späť v pásme Gazy a izraelské lietadlá ostreľujú miestnu infraštruktúru aj základne hnutia Hamas.
Izrael včera nadránom naplnil svoje vyhrážky a vstúpil do Gazy, aby Palestínčanov prinútil vrátiť domov uneseného izraelského vojaka Gilada Šalita. Od nedele sa ho odtiaľ pokúšal dostať vyjednávaním. Keď viaceré vyjednávacie tímy hlásili, že únoscovia sú neoblomní a neuspeli ani pokusy palestínskeho vedenia priviesť únoscov k rozumu, rozhodol sa Izrael pre akciu.
Napriek tomu sa podľa izraelských médií aj včera ešte vyjednávalo.
Významným momentom pri rozhodovaní bola aj informácia, že palestínski teroristi majú v rukách ďalšieho izraelského občana - 19-ročného Elijahua Ašeriho. Osadníka zo západného brehu vraj uniesli ešte v nedeľu. Výbory ľudového odporu, ktoré ho držia, vyhlásili, že ak Izrael okamžite neopustí Gazu, chlapca "zarežú v priamom prenose".
Izrael vyhlasoval, že v Gaze zostane, kým sa vojak Šalit nevráti domov. "Sme pripravení podniknúť aj extrémne kroky," vyhlásil izraelský premiér Ehud Olmert. Šalitovi únoscovia mu odpovedali: tým, čo ste urobili, svojmu vojakovi len ubližujete. Začnite s prepúšťaním palestínskych väzňov, tak ako to požadujeme. Izrael na to, čo označuje za vydieranie, nechcel pristúpiť.
Včera sa armáda zhromaždila v okolí mesta Rafah.V jednom z neďalekých utečeneckých táborov, pravdepodobne v Chán Junis, Šalita vraj zadržiavali. Armáda v snahe zabrániť militantom, aby vojaka prevážali po Gaze, zbombardovala tri mosty spájajúce sever a juh pásma. Z utečeneckých táborov v okolí Rafahu podľa palestínskych médií utekali tisícky ľudí, čo sa obávali, že armáda sa z prázdnych polí pomaly presunie do obývaných oblastí.
Podľa vojenských stratégov sa tomu armáda pravdepodobne bude chcieť vyhnúť. Palestínčania mali pocítiť izraelský hnev inak.
Armáda im zbombardovala elektráreň a bez prúdu a vody (v Gaze sú elektrické čerpadlá vody) tak nechala 700-tisíc ľudí. Zničené mosty ešte viac obmedzili slobodu pohybu v pásme. Palestínske vedenie počínanie Izraela označuje za prejav kolektívnej viny. Izrael oponuje, že za škody je zodpovedná palestínska samospráva, ktorá nie je schopná Šalita oslobodiť.
Elijahu doplatil na stopovanie
Elijahu Ašeri, druhý Izraelčan, ktorého pravdepodobne uniesli Palestínčania, zrejme doplatil na svoje stopovanie.
Pre osadníkov zo západného brehu, predovšetkým pre ich deti je to často jediný spôsob, ako cestovať. Ašeriho naposledy videli, ako sa s batohom pri ceste pokúšal stopnúť auto do Jeruzalema. Armáda pravidelne vyzýva osadníkov, aby to nerobili, lebo priamo vyzývajú teroristov, aby si po nich prišli.
Osada Itamar, z ktorej Ašeri pochádza, je vklinená medzi palestínske dediny.
(mik)
Autor: Tel Aviv